تسنیم/ علی اکبر اسداللهی عصر امروز در گفت وگو با خبرنگاران رسانه های گروهی استان قزوین از مهار آتش سوزی در بیش از 1 هکتار از اراضی منابع طبیعی استان قزوین خبرداد و گفت: امسال بیش از 700 هکتار از اراضی منابع طبیعی و مراتع استان قزوین در آتش سهل انگاری سوخت.
وی بیان کرد: یگان محافظت از منابع طبیعی استان قزوین امروز با تلاش بسیار توانستند آتشی که از سوی باغات دو روستای نیارک و ونگین به مراتع طبیعی استان سرایت کرده بود را مهار کنند.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان قزوین اظهار داشت: بر اساس شواهد موجود سهل انگاری باغداران در کنترل آتش در مزرعه عامل ایجاد این آتش سوزی در باغات منطقه و نهایتا سرایت آن به مراتع طبیعی شده است که در زمان کوتاهی امکان نابودی بخش عظیمی از مراتع و اراضی منابع طبیعی استان قزوین وجود داشت.
اسداللهی خاطرنشان کرد: بارش بهاره مناسب در اوایل امسال اگرچه بهار سرسبزی به همراه داشت اما با خشکی علوفه بهاره امکان آتش سوزی در مراتع و باغات را چند برابر کرد که بی توجهی عوامل انسانی و سهل انگاری گردشگران در دل طبیعت بخش قابل توجهی از مراتع استان را به آتش کشید.
وی افزود: وزش باد این فصل در زمان کوتاهی یک جرقه را به آتش سوزی گسترده و نابودی بخش قابل توجهی از مراتع و اراضی ملی تبدیل می کند از این رو نیاز است تا مردم در این زمینه هشیاری کافی داشته باشند.
مدیرکل منابع طبیعی استان قزوین تصریح داشت:یگان حفاظت منابع طبیعی استان قزوین با بضاعت اندک در تعداد نیرو و امکانات مواجه است و با همین شرایط در تلاش است تا از بروز حوادث پیشگیری و در صورت وقوع نسبت به مهار آن اقدام کند اما هیچ نیرویی از اراده و خواست انسان قوی تر نیست و معتقدیم در صورتی که مردم با ما همراه باشند میتوانیم این مسئله را کنترل کنیم.
اسداللهی افزود: متاسفانه امروز بیش از 700 هکتار از مراتع استان قزوین در آتش سوخته است که حداقل در یک دهه بی سابقه بوده است.
وی گفت: اگرچه بارها اطلاع رسانی لازم در این خصوص انجام شده است اما نیاز است تا دهیاران و معتمدین محلی در این امر با ما همراه باشند.
مدیرکل منابع طبیعی استان قزوین خاطرنشان کرد: منابع طبیعی سرمایه هایی ارزشمند و دارایی همه مردم است و اجازه نمی دهیم افرادی با سوء قصد نسبت به نابودی این مراتع اقدام کنند ازاین رو قطعا با متخلفین برخورد می شود.
اسدالله گفت: قانون نیز ظرفیت این مسئله را ایجاد کرده است و قطعا با آتش افروزان در منابع طبیعی و اراضی ملی برخورد خواهد شد.همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان قزوین را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر قزوین در تلگرام :
http://t.me/joinchat/AAAAAERfLUt3xd_hCjJ9bw
آخرین خبر قزوین در اینستاگرام :
https://instagram.com/qazvin_today
آخرین خبر قزوین در سروش :
http://sapp.ir/Qazvin.online
آخرین خبر قزوین در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/156172288C0d51a863e9