روابط عمومی دادگستری استان ایلام/ در دومین روز از سفر حجت الاسلام و المسلمین مرتضوی مقدم رئیس دیوانعالی کشور به استان ایلام وی با قضات و کارکنان دادگستری استان دیداری صمیمی داشتند.
در ابتدای این دیدار محمد رزم رئیس کل دادگستری استان تشریف فرمایی رئیس دیوانعالی کشور و هیات عالی رتبه همراه را به استان ایلام پایتخت خادمین ابا عبدالله الحسین (ع) خیر مقدم گفت و گزارشی از وضعیت استان و عملکرد دستگاه قضایی استان را ارائه داد.
رئیس حوزه قضایی استان در ادامه گفت: مردم ایلام در طول هشت سال دفاع مقدس سیصد بار مورد حمله هوایی و موشکی قرار گرفتند ولی هیچوقت خانه و کاشانه خود را رها نکرده و به کوه ها و جنگلهای اطراف شهر پناه می بردند و در زیر چادرها زندگی را به سختی سپری می کردند ولی هیچگاه شهر و دیار خود را ترک نکردند و به دیگر استانها مهاجرت نکردند و هیچ هزینه ای را برای کشور ایجاد ننمودند.
رئیس کل دادگستری ادامه داد : استان ایلام دارای 2938 شهید، 6676 نفر خانواده شهید، 11764 نفر جانباز ، 35000 رزمنده 50418 نفر خانواده جانباز و 107123 نفر ایثارگر است و به همین نسبت در دادگستری استان پنجاه درصد کارکنان از خانواده ایثارگران هستند و 104 نفر از کارکنان از فرزندان معظم شهدا ،برادر و خواهر شهید 79 نفر، 44 نفر فرزند جانباز ، 41 نفر جانبازو 28 نفر رزمنده داریم.
رئیس حوزه قضایی استان در ادامه گزارشی از عملکرد دستگاه قضایی استان ارائه داد و گفت: با تلاش همکارن قضایی و اداری توانستیم بیش از 4000 پرونده از موجودی سالهای قبل کاهش دهیم و مبارزه جدی با اراذل و اوباش و نا امنی را در دستور کار خود قرار داده ایم و این به گونه ای است که در حال حاضر می توان ادعا نمود استان ایلام علیرغم داشتن بیش از 420 کیلومتر مرز مشترک با کشور عراق از امنترین استانهای کشور است.
در ادامه این دیدار رئیس دیوان عالی کشور با اشاره به تبعات و آثار احکام تصریح کرد: گاهی رأیی صادر می‌کنید و از لحاظ قانونی اشکالی ندارد و مطابق با قانون است، اما یک زندگی را متلاشی می‌کند و یک کارخانه و یا یک مرکز تولیدی را تعطیل می‌کند.
حجت‌الاسلام و المسلمین مرتضوی مقدم با بیان اینکه تولید حق جامعه است گفت: باید از تولید و تولیدکننده حمایت کنیم لذا در احکام، اجرای احکام و قرارها توجه داشته باشید و این موارد خط قرمز است، شیوه و تدبیری به کار ببرید که این حق جامعه ضایع نشود.
رئیس دیوان عالی کشور ادامه داد: برخی قضات بسیار با سلیقه و باتدبیر کار می‌کنند که هم شخص به حق خود می‌رسد و هم لطمه‌ای به تولید وارد نمی‌شود.
وی با تاکید بر اینکه قضات باید مسئولیت‌پذیر باشند، گفت: مقام قضا، مقام بسیار بزرگی است و باید انسان‌های بزرگی به این مقام گمارده شوند انسانی که سلیقه و حوصله کار ندارد و مسئولیت‌پذیر نیست به درد امور قضا نمی‌خورد.
حجت‌الاسلام و المسلمین مرتضوی مقدم با اشاره به سواد و علم قضا اظهار کرد: قاضی باید از سواد و علم کافی برخوردار باشد، حق و ناحق را تشخیص دهد و حکم صادر کند، وقتی ابلاغ قاضی صادر و سوگندنامه یاد کرد یعنی با خدا عهد بسته است و در آنجاست که خدا می‌فرماید با من پیوند بسته‌اید که حق و عدالت را اجرا کنید به عهد خود وفا کنید در این صورت به هر چه بخواهید می‌رسید و دعای مردم پشت سرتان است.
رئیس دیوان عالی کشور تصریح کرد: هیچ حب و بغض، ناراحتی و سختی کار شما را بازندارد خدای ناکرده یک قدم از مسیرتان منحرف شوید.
وی با تاکید بر اینکه در دادگاه عالی انتظامی خطا و تقصیر از قاضی پذیرفته نیست، گفت: اصل این است که قاضی مسئولیت‌پذیر و عادل است، اگر قاضی خطا کرد قطعا محکوم است که شدت و ضعف آن بستگی به نوع تخلف دارد و در مورد قاضی مالایعلمون اجرا نمی‌شود.
حجت‌الاسلام و المسلمین مرتضوی مقدم ادامه داد: ریاست قوه قضاییه کمر همت خود را محکم بسته است و اصلا از جرم قاضی نمی‌گذرد و انعطافی در خصوص جرایم قضات صورت نمی‌دهد لذا به اعمال، رفتار، گفتار، برخوردها و رفت وآمدهایتان توجه کنید، قضات بسیار در دید هستند و مراکز حفاظتی و نظارتی وظیفه دارند که قاضی را که در معرض خطر افتاده و یا خدای ناکرده بخواهد در معرض خطر بیفتد حفظ کند.
وی با اشاره به اینکه دادگاه‌های تجدیدنظر مرکز امید مردم است گفت: از آنجایی که رای در این دادگاه‌ها قطعی می‌شود، تمام امید و چشم مردم به رای دادگاه تجدیدنظر است لذا حواس‌تان باشد که جز حق و محتویات پرونده به هیچ چیزی نیاندیشید.
رئیس دیوان عالی کشور افزود: سعی کنید با توکل بر خدا بدون حب و بغض و بدون واسطه بر آنچه حق است حکم دهید و تحت تاثیر هیچ چیز قرار نگیرید.
حجت‌الاسلام و المسلمین مرتضوی مقدم تصریح کرد: گزارشاتی جامع و دقیق تنظیم خواهد شد و تحویل رئیس کل و ریاست قوه قضاییه می‌شود، بنای ما بر این است گزارش‌ها کاربردی باشد و مشخص شود فلان قاضی در این شعبه از لحاظ علمی، استناد و استدلال در چه سطحی است لذا برای ارتقای قاضی در بخش نظارتی از این گزارش‌ها بهره‌گیری می‌شود.
رئیس دیوان عالی کشور ادامه داد: نام قضاتی که رای آن‌ها از استدلال و اتقان بالایی برخوردار است باید در تشکیلات قضایی بماند و حتی اگر ریاست قوه قضاییه لازم دیدند از این قضات تقدیر می‌کنند، بنا نیست گروهی که دیوان عالی کشور به استان‌ها اعزام می‌شود، تخلفی از قضات گرفته و یادداشت شود چرا که این گروه بنا دارد اشکالات را حضوری بگوید.
وی افزود: آرای مستند قضات را بیان می‌کنیم و اعلام می‌کنیم که فلان قاضی شایستگی ارتقا دارد و از قضات شریف و شایسته حمایت خواهیم کرد، ریاست قوه قضاییه نیز حامی این قضات است و این موارد را به صورت مستند و مستدل و در گزارشی جامع به رئیس قوه قضاییه ارائه خواهیم داد.همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان ایلام را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر ایلام در تلگرام :
https://telegram.me/joinchat/AAAAAEJoYw5sb596nU7kpg
آخرین خبر ایلام در اینستاگرام :
https://www.instagram.com/ilamkhabar_today
آخرین خبر ایلام در سروش :
http://sapp.ir/Ilam.online
آخرین خبر ایلام در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/159645696Cfa1f01671a