آخرین خبر/ مدیر خدمات پرستاری بیمارستان مادر و کودک شوشتری، از کاهش موفقیت آمیز شاخص سزارین مادران نخست زا، در تیر امسال خبر داد.
«سهیلا رفیعی» با اشاره به تولد ۴۲۷ نوزاد در تیر ۹۸ در بیمارستان مادر و کودک شوشتری، افزود: از این تعداد، ۲۷۱ زایمان به روش طبیعی و ۱۵۶ زایمان به روش سزارین انجام شده است که شاخص سزارین مادران نخست زا، ۳۲ و بیست و هفت صدم درصد است، در حالی که در سال ۹۷ شاخص سزارین نخست زا، ۳۷ درصد بوده است.
اودرباره بکارگیری «مامای همراه» در سال جدید گفت: با توجه به راهکارهای قابل اجرا در بیمارستان ها برای رسیدن به شاخص های مطلوب وزارت بهداشت و توجه به کاهش شاخص زایمان به روش سزارین، این مرکز با کمک سیاست و راهکارهایی مانند اجرای صحیح استانداردها در بلوک زایمان و ساختار فیزیکی بلوک زایمان به صورت اتاق زایمان خصوصی(LDR)، موجب افزایش میزان رضایت بیماران شده است.
مدیر خدمات پرستاری و مامایی بیمارستان شوشتری، توجه به قاعده هرم خدمات ‌دهی از سوی ماماها و اعتماد بیمار به پزشک معالج، کاهش اضطراب مادران با شرکت در کلاس های آمادگی برای زایمان طبیع و، حمایت مادران در اتاق زایمان به کمک مامای همراه را از جمله راهکارهای ارتقای سلامت مادران برای رسیدن به شاخص ‌های وزارت بهداشت برشمرد.
رفیعی با اشاره به مشارکت خوب پزشکان در اجرای این موارد گفت: متخصصان زنان و زایمان این مرکز در راستای کسب شاخص های سزارین مادران نخست زا زیر ۲۵ درصد، از سوی دکتر «محمد آفرید» رییس بیمارستان مادر و کودک شوشتری، تقدیر شدند.
او با تاکید بر استفاده از روش‌ های دارویی و غیردارویی برای کاهش دردهای زایمانی، عنوان کرد: تعداد زایمان های بی درد نیز در سال گذشته، ۲۱۷ مورد بوده که به روش زایمان بی درد «اپیدورال» و «اسپینال» انجام شده است که تلاش این مرکز در سال جدید، در راستای افزایش زایمان با استفاده از روش اپیدورال است.
مدیر خدمات پرستاری و مامایی بیمارستان شوشتری با اشاره به برگزاری کلاس های آمادگی برای مادران باردار و امکان حضور همراه آموزش دیده در کنار بیمار در تمام مراحل زایمان گفت: در مدت چهار ماه ابتدای امسال، هزار و ۸۳۰ مادر باردار، به صورت رایگان در این کلاس ها شرکت کردند.
رفیعی، معاینه های بالینی مادران در دوره بارداری و زیر نظر بودن مادران از سوی پزشکان متخصص این بیمارستان را نقطه عطفی در سلامت مادران و نوزادان در آینده عنوان کرد و افزود: گام های موثری در برگزاری کارگاه های مدوّن مهارت آموزی ویژه ماماهای شاغل در این مرکز، برداشته شده است.همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان فارس را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر فارس در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAEAbLp_SERJkiw4dkw
آخرین خبر فارس در اینستاگرام :
https://instagram.com/fars.online
آخرین خبر فارس در سروش :
http://sapp.ir/Fars.Online
آخرین خبر فارس در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/154992640C628a247913