ایرنا/ رضا مرادی روز دوشنبه در گفت و گویی اظهار داشت: بررسی ها و تحلیل نقشه های پیش یابی هوا حاکی از پایداری هوا در هفته جاری این استان است و بر این اساس وضعیت هوای استان طی این مدت به صورت عمده صاف بوده و غبارمحلی به ویژه در ساعات صبح پدیده غالب اراک و مناطق مستعد است.
وی ادامه داد: دمای هوا از امروز تا پایان هفته با دنبال کردن روند فصلی به کاهش تدریجی خود ادامه می دهد.
مسئول پیش بینی اداره کل هواشناسی استان مرکزی گفت: اراک با ۳۵ و چهار دهم درجه سانتیگراد بالای صفر گرمترین و شازند با هشت و ۹ دهم سانتیگراد سرد ترین شهر استان مرکزی در ۲۴ ساعت گذشته گزارش شده است.
آب و هوای استان مرکزی به علت وجود کوه‌های مرتفع، مجاورت با حاشیه مرکزی ایران، همجواری با بخشی از منطقه حوض سلطان، کویر میقان و حوزه آبریز دریاچه نمک و همچنین قرار گرفتن در محل تلاقی دو رشته کوه البرز و زاگرس، دارای آب و هوایی متنوع است.
جهت و جریان وزش بادهای غربی مدیترانه‌ای و اقیانوس اطلس، توده‌های هوای فشار زیاد اقیانوس هند و جریان‌های سرد آسیای مرکزی شرایط اقلیمی استان مرکزی را تحت تأثیر خود قرار می‌دهد.
آب و هوای نیمه بیابانی در مناطقی چون ساوه و زرندیه، آب و هوای معتدل کوهستانی همراه با زمستان سرد و تابستان معتدل، در شهرستان‌هایی مانند اراک، خمین، تفرش و محلات، آب و هوای سرد کوهستانی با زمستانی سرد و برفی و تابستانی خنک در محدوده‌های جغرافیایی شهرستان شازند از جمله انواع اقلیم های آب و هوایی در استان مرکزی است.همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان مرکزی را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر استان مرکزی در تلگرام :
http://t.me/joinchat/AAAAAEIBAERz9lL-KoaHAg
آخرین خبر استان مرکزی در اینستاگرام :
https://instagram.com/markazi_today
آخرین خبر استان مرکزی در سروش :
http://sapp.ir/Markazi.online
آخرین خبر استان مرکزی در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/157810688C326514760f