پلیس فتا/ سرهنگ احسان آنقی رئیس پلیس فتا استان مرکزی دراین‌باره گفت: در پی مراجعه خانمی مبنی بر کلاه‌برداری ۴۰۰ میلیون ریالی یک رمال و فالگیر با وعده بخت گشایی و ازدواج وی دریکی از شبکه‌های اجتماعی، پیگیری پرونده در دستور کار کارشناسان پلیس فتا قرار گرفت.
وی افزود: در ادامه حسب دستور مقام محترم قضایی رسیدگی به این پرونده در دستور کار مأموران پلیس فتا قرار گرفت که با اقدامات فنی و اطلاعاتی صورت گرفته بر روی صفحه موردنظر، مظنون اصلی پرونده که یک زن بود شناسایی شد.
سرهنگ آنقی بیان داشت : کارشناسان پلیس فتا طی هماهنگی با مرجع قضائی، مظنون پرونده که ساکن تهران بود را به این پلیس احضار کردند و در بازجویی به‌عمل‌آمده، او در خصوص وجه واریزی و پیام‌های ردوبدل شده فی‌مابین شاکی با خود اظهار بی‌اطلاعی کرد، اما با مشاهده ادله متقن از سوی کارشناسان این پلیس، به عمل مجرمانه خود اعتراف کرد.
رئیس پلیس فتا استان مرکزی ادامه داد : با انجام تحقیقات تکمیلی و بررسی‌های به‌عمل‌آمده توسط کارشناسان پلیس فتا بر روی حساب بانکی متهمه، مشخص شد مبالغ زیادی به‌حساب او واریز و برداشت‌شده و از افراد زیادی کلاه‌برداری کرده‌ است و متهمه انگیزه خود از این عمل مجرمانه را کسب درآمد اعلام نمود و جهت سیر مراحل قضایی روانه دادسرا شد.
این مقام انتظامی در ادامه ضمن بیان اینکه دعانویسی ورمالی ازجمله اعمالی است که در دسته جرایم کلاه‌برداری جای می‌گیرد، گفت: رمالی سنتی و مجازی باهم فرقی ندارد و در هر دو حال متهم مرتکب انجام جرم شده است. ازاین‌رو هر کس فردی را با وعده واهی به موضوعی امیدوار و یا از امری واهی بترساند و از این طریق از او پول یا امکانات خاصی دریافت کند، مرتکب کلاه‌برداری شده و مطابق قانون مجازات خواهد شد.
سرهنگ آنقی خاطرنشان کرد: اخیراً کلاه‌برداری مالی به روش طالع بینی و دعانویسی به یکی از روش‌های مجرمان در فضای مجازی تبدیل‌شده است؛ ازاین‌رو به کاربران توصیه می‌کنم با تقویت باورهای دینی و افزایش آگاهی، راه سوءاستفاده و سودجویی را از این کلاه‌برداران گرفته و به تبلیغاتی که از طریق فضای مجازی به‌خصوص شبکه‌های اجتماعی منتشر می‌شود، اعتماد نکرده و فریب نخورند.
رئیس پلیس ‌فتا استان مرکزی گفت: قربانیان حتی بعد از رسیدن به این باور که فریب‌خورده‌اند یا به علت این‌که مبلغ ازدست‌داده را ناچیز می‌پندارند و یا به این دلیل که تصوّر می‌کنند موضوع قابل‌پیگیری قضایی نیست، از طرح شکایت خودداری کرده و همین مسئله باعث می‌شود تا دعانویسان ورمالان همچنان به کار خود ادامه داده و از افراد بیشتری کلاه‌برداری و کسب درآمد نمایند ازاین‌رو از هم‌وطنان عزیز خواستاریم تا در صورت مواجهه با چنین مسائلی، آن را به پلیس فتا به آدرس www.cyberpolice.ir بخش تماس باما اطلاع دهند.همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان مرکزی را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر استان مرکزی در تلگرام :
http://t.me/joinchat/AAAAAEIBAERz9lL-KoaHAg
آخرین خبر استان مرکزی در اینستاگرام :
https://instagram.com/markazi_today
آخرین خبر استان مرکزی در سروش :
http://sapp.ir/Markazi.online
آخرین خبر استان مرکزی در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/157810688C326514760f