ایسنا/کارشناس مسئول آموزش بهورزی معاونت بهداشت دانشگاه علوم‌پزشکی استان زنجان گفت: بهورزان، یکی از ارکان اصلی شبکه بهداشت و سلامت کشور هستند.
کبری پیرمحمدلو اظهار کرد: در سال 1363، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در راستای فقرزدایی از روستاها با کمک‌رسانی به اهالی روستا در جهت ارتقای سلامت روستاها، خانه‌های بهداشت تاسیس شد و افرادی را در جهت تامین کادر متخصصان خانه‌های بهداشت جذب کرده و آموزش داده‌اند، این روز مصادف با روز 12 شهریورماه بود که به عنوان روز بهورز نام‌گذاری شده است.
وی در رابطه با دست‌آوردهای بهورزان در نظام سلامت، افزود: بهورزان بومی و ساکن روستاها بوده و با فرهنگ، آداب و رسوم و مشکلات اهالی روستا آشنا هستند. از دست‌آوردهای بهورزان در نظام سلامت به افزایش امید به زندگی، کاهش میزان مرگ و میر نوزادان در روستاها و کنترل بیماری‌های واگیردار و غیرواگیر می‌توان اشاره کرد.
کارشناس مسئول آموزش بهورزی معاونت بهداشت دانشگاه علوم‌پزشکی استان زنجان ادامه داد: بهورزان، یکی از ارکان اصلی شبکه بهداشت و سلامت کشور بوده و از موثرترین نیروهای شبکه در ارتقای سلامت هستند. در حال حاضر 456 خانه بهداشت فعال و 679 بهورز در استان زنجان وجود دارد. سالانه جذب فراگیر بهورز در کشور وجود دارد و در مناطق‌هایی که خانه بهداشت جدید ساخته می‌شود هر ساله جذب بهورز انجام می‌شود و آموزش‌های دو ماهه برای شروع فعالیت بهورزان داده می‌شود.
پیرمحمدلو در رابطه با مشکلات بهورزان، خاطرنشان کرد: بیشتر بهورزان در حوزه فنی دچار مشکل می‌شوند، زیرا برخی از مناطق روستایی صعب‌العبور بوده و مشکلاتی را در زمینه تامین اینترنت دارند. مناطق روستایی که اینترنت ندارند اطلاعات بیماران خود را در سامانه یک پارچه الکترونیکی با مراجعه به مرکز خدمات جامع سلامت خود هفته‌ای یک بار وارد می‌کنند.همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان زنجان را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر زنجان در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAEKRJMt23Y-gW3YJTQ
آخرین خبر زنجان در اینستاگرام :
https://instagram.com/zanjan_today
آخرین خبر زنجان در سروش :
http://sapp.ir/zanjan.online
آخرین خبر زنجان در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/157155328C029a2ee5cd