باشگاه خبرنگاران/طرح مدیریت چرای دام در ۷۵ درصد از مراتع استان چهارمحال و بختیاری اجرا شد.
علی محمدی مقدم مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری چهارمحال و بختیاری در حاشیه گردهمایی سراسری رؤسای ادارات مرتع کشور در شهرکرد گفت: طرح مدیریت چرای دام در ۷۵ درصد از مراتع استان اجرا شد.
او سطح مراتع استان چهارمحال و بختیاری را یک میلیون و ۹۳ هزار هکتار اعلام کرد و افزود: عملیات مدیریت چرای دام در سال گذشته در سطح ۳۳۰ هزار هکتار، معادل یک سوم مراتع استان اجرا گردید.
محمدی مقدم اضافه کرد: امسال نیز، یک سوم دیگر مراتع استان معادل ۳۰۰ هزار هکتار، شناسایی و جهت اعمال مدیریت چرا به شهرستان‌ها ابلاغ شده است.
او با تأکید بر اینکه بهره برداری بیش از ظرفیت مراتع و چرای مفرط دام از مهمترین عوامل تخریب مراتع استان به شمار می‌رود ادامه داد: این طرح با هدف کاهش فشار دام بر مرتع اجرا می‌شود.
محمدی مقدم گفت: عملیات مدیریت چرای دام از ۵۰ سال گذشته در استان در حال اجراست که در این مدت ۱۶ هزار فقره اخطاریه برای متخلفین صادر شده است.
او افزود: از این تعداد اخطاریه، طی دو سال اخیر، ۱۷۰ فقره پروانه چرای دام با هدف جایگزین کردن مرتعداری به جای دامداری باطل گردید.
محمدی مقدم اضافه کرد: ۷۰۰ فقره پروانه از دامداران متخلف در کمسیون بند ۱۰ فصل سوم شیوه نامه فنی اجرایی ضوابط و شرایط بهره برداری از مرتع، شرایط ابطال پروانه چرای دام را داشتند، اما به علت بروز مشکلات اجتماعی از ابطال کل این تعداد پروانه خودداری شد.
او ادامه داد: هم اکنون، ۱۷ هزار و ۵۰۰ فقره پروانه چرای دام برای ۲۳ هزار و ۲۵۰ بهره بردار در استان چهارمحال و بختیاری صادر شده است.
گردهمایی سراسری رؤسای ادارات مرتع کشور با حضور ترحم بهزادی مدیرکل دفتر امور مرتع سازمان جنگل‎ها، مراتع و آبخیزداری کشور، علی محمدی مقدم مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری چهارمحال و بختیاری و کارشناسان این اداره کل دیروز سه شنبه ۱۲ شهریور ۹۸ در شهرکرد آغاز شد و تا امروز ادامه دارد.همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان چهارمحال و بختیاری را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر چهارمحال و بختیاری در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAEPpS8kVmT0jtIi9HQ
آخرین خبر چهارمحال و بختیاری در اینستاگرام :
https://instagram.com/Shahrekordtoday
آخرین خبر چهارمحال و بختیاری در سروش :
http://sapp.ir/Shahrekordonline
آخرین خبر چهارمحال و بختیاری در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/161349632Cb884c715e3