مهر/معاون فنی حفاظت محیط زیست استان همدان از مشاهده ۴ قلاده گونه کمیاب سیاه گوش به همراه توله‌هایشان در منطقه حفاظت شده «آلموبلاغ» شهرستان اسدآباد خبر داد.
مهدی صفی خانی اظهار داشت: مأموران یگان حفاظت محیط زیست در حین گشت و کنترل منطقه حفاظت شده آلموبلاغ ۴ قلاده سیاه گوش شامل یک قلاده سیاه گوش ماده، یک قلاده سیاه گوش نر در حال شکار کبک و دو توله در حال حرکت مشاهده کردند.
صفی خانی با اشاره به این اینکه این دسته از پستانداران نقش بسیار مهمی در برقراری تعادل جمعیت سایر گونه‌های جانوری دارند افزود: وجود پستانداران گوشتخوار، بویژه گربه سانان به دلیل قرار گرفتن در رأس هرم غذایی در یک منطقه، نشان دهندۀ سلامتی یک زیستگاه بوده و از این رو از رده‌های مهم جانوری به حساب می آیند.
وی با بیان اینکه سیاه گوش، یکی از هشت گربه سان وحشی ایران و بسیار نادر و کمیاب است، عنوان کرد: پیش از این، در سال‌های ۹۵ و قبل از آن، گونه سیاه گوش در استان همدان در منطقه شکار ممنوع کرفس رزن و منطقه آلموبلاغ دیده شده بود.
صفی خانی اظهار کرد: این در حالی است که تعداد دام‌های عشایر مستقر در منطقه آلموبلاغ حدود ۷ هزار رأس است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته به میزان سه برابر افزایش یافته است و حدود ۱۵۰ نفر چوپان هر روز در منطقه حضور داشته و با این وجود شاهد رشد گونه‌های نادر جانوری و گیاهی در منطقه و کاهش شدید تعارضات از جمله آتش سوزی پوشش گیاهی در منطقه هستیم که در نتیجه تعامل عشایر مستقر در منطقه و جامعه محلی با محیط بانان منطقه است.
وی گفت: زادآوری گونه‌های جانوری شکارچی با وجود افزایش وحوش افزایش یافته است و مردم ساکن روستاهای اطراف نیز تعامل خوبی برای حفاظت از حیات گیاهی و جانوری منطقه دارند.همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان همدان را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر همدان در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAEH4hhdUB7Tpo7icCQ
آخرین خبر همدان در اینستاگرام :
https://www.instagram.com/hamedan_today
آخرین خبر همدان در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/156565504C352376155e