ایرنا/ حضور پرشمار سگ‌های بدون صاحب به مناطق شهری استان البرز به ویژه کلانشهر کرج در این سال‌ها به پدیده‌ای ناخوشایند و گاهی نگران کننده برای شهروندان و مسئولان تبدیل شده‌ است.
با اینکه دوستداران حیوانات و بسیاری از مردم و مسئولان در آزار نرساندن به حیوانات هم عقیده‌اند اما جمع‌آوری و ساماندهی نکردن سگ‌های بدون صاحب خود موضوعی بوده که نیازمند برنامه‌ریزی و اتخاذ راهکارهای عملی است.
تعداد حوادث روی داده طی سال‌های اخیر بر اثر هجوم سگ‌ها به مردم در مناطق مختلف استان البرز به ویژه کلانشهر کرج، پرشمار عنوان شده به طوری که بارها مسئولان بهداشتی و درمانی استان در این زمینه هشدار داده‌اند.
طبق بررسی‌های میدانی در این سال‌ها معابر و فضای حاشیه و متن کلانشهر کرج مرکز استان البرز از پرسه زدن سگ‌ها بدون صاحب در امان نیست و نقطه ای نمی توان یافت که در میان سطل‌های زباله گروهی سگ را مشاهده نکرد.
مشاهدات عینی و گزارش های مردمی بیانگر آن است که اغلب مناطق کرج در این سال‌ها مورد هجوم گله ای سگ‌ها قرار گرفته و با اینکه مسئولان شهری از ادامه طرح‌های جمع‌آوری و ساماندهی سگ‌ها سخن می گویند اما تعداد پرشمار سگ‌ها بیانگر آن است که همچنان این معضل به قوت خود باقی است.
احمد عربیان از جمله شهروندان کرجی است که این هفته چندین بار در تماس تلفنی خواستار جمع‌آوری سگ‌های بدونصاحب در منطقه باغستان کرج شد.
به گفته این شهروند، سگ‌های ولگرد در سال‌های اخیر تعدادی از ساکنان این منطقه را مصدوم کرده اند.
همچنین با سرد شدن هوا و بارندگی‌ها بر میزان حمله سگ‌ها به مردم در کرج و مناطق دیگر استان از جمله فردیس افزوده می‌شود.
سال گذشته در۲ حادثه جداگانه در شمال غربی کرج و شهرستان فردیس بر اثر حمله سگ‌ها یک کودک و یک نوجوان مصدوم شدند که البته این حوادث با حضور به موقع مردم ختم به خیر شد.
این در حالی است که گزارش ‌های مردمی از مناطق مهرشهر، کیانمهر، شهرک اوج، حسن آباد، باغستان، عظیمیه و سایر مناطق کرج بیانگر مزاحمت سگ ها برای شهروندان است.
سال‌های گذشته ستاد جمع‌آوری سگ‌های ولگرد کرج روش‌های مختلفی برای مقابله با این حیوان در پیش گرفت؛ تعدادی را با شیوه نادرست شلیک گلوله تلف و شماری زنده‌گیری شدند اما پیگیری دوستداران حیوانات بر کرسی نشست و تغییر روش داده شد.
اکنون چند سالی است که سگ‌های ولگرد یا بدون صاحب با شیوه زنده‌گیری جمع‌آوری و به مکانی خاص در منطقه حلقه دره استان البرز انتقال می‌یابند که البته طبق گفته مسئولان ظرفیت این مکان پر شده است.
با این حال اگرچه دست اندرکاران ستاد جمع‌آوری سگ‌های بدون صاحب در کرج از استمرار فعالیت این ستاد سخن به میان می‌آورند اما افزایش تعداد این سگ‌ها بیانگر آن است که کار با جدیت پیش نمی رود.
کشتار سگ‌ها به هیچ وجه توصیه نمی‌شود و نگاه‌ها به راهکارهای مناسب علمی و عملی برای جمع‌آوری، نگهداری و چگونگی استفاده مفید از این حیوان معطوف است.
جمع‌آوری، واکسینه، عقیم سازی و نگهداری در مکان خاص موضوعی است که دامپزشکان و دوستداران حیوانات توصیه می‌کنند.
شهروندان معتقدند که شمار بالای جمعیت سگ‌ها و پرسه آن‌ها در محل زندگی مردم می تواند تبعات بهداشتی و اجتماعی ناخوشایندی را در پی داشته باشد.
به گفته آنان برخی مواقع گله‌های ۱۰ تا ۱۵ قلاده‌ای سگ در کوچه و خیابان‌های اصلی شهر حرکت می‌کنند و سطل‌های کوچک و بزرگ زباله را برای غذا به هم می ریزند.
شهروندان بارها موضوع پرسه سگ‌های ولگرد در محله‌ها را به مسئولان شهری و رسانه ها گزارش کرده اند اما افزایش جمعیت سگ‌ها حکایت از کم اثر بودن طرح ها و فعالیت‌های متولیان امر دارد.
کارشناسان معتقدند که راه های زیادی برای جمع‌آوری و مهار جمعیت سگ‌های بدون صاحب وجود دارد و شهرداری‌ها می‌بایست از ایده‌های کارشناسی سازمان حفاظت محیط زیست و دیگر بخش‌ها در این زمینه استفاده کنند.
اکنون مردم استان البرز به ویژه شهروندان کلانشهر کرج انتظار دارند مسئولان امر در کمترین زمان نسبت به جمع‌آوری و ساماندهی سگ‌های ولگرد اقدام کنند و از حوادث و پیامدهای آن جلوگیری به عمل آورند.
جولان سگها بر سیمای شهر کرج
معاون استاندار البرز و فرماندار ویژه کرج هفته جاری یک نشست ویژه برای ساماندهی سگ‌های بدون صاحب در فرمانداری برگزار کرد.
غفور قاسم پور با بیان اینکه جولان سگ های بدون صاحب در این شهرستان بیداد می‌کند و این روزها شاهد مهاجرت سگ‌هایی از شهرهای همجوار کرج نیز هستیم بطوریکه سگ ها جزیی از مبلمان شهری نیز شده‌اند.
اجرای طرح‌های ضربتی برای جمع آوری سگ های بی صاحب از نکاتی بود که معاون استاندار البرز به آن اشاره کرد و افزود: در سال های گذشته با این روند شاهد رشد جمعیت سگ‌ها در کرج نبودیم که این امر ناشی از پیش بینی نشدن اقدامات پیشگیرانه در این زمینه بوده و جولان سگ‌ها سیمای شهر کرج را مخدوش کرده است.
معاون استاندار البرز با بیان اینکه مردم باید برای ترددهای شبانه در سطح شهر از وجود سگ‌های بدون صاحب ایمن باشند، گفت: این روند آرامش شهروندان را تحت تاثیر قرار داده است.
او کمک حامیان حیوانات را نیز یکی از راهکارها برای ساماندهی این سگ ها می داند و بر ضرورت ورود جدی دامپزشکی و سایر دستگاه‌های مسئول در این شهرستان تاکید کرد.
شهرداری کرج پیگیری می کند
محمدرضا زین‌العابدینی معاون خدمات شهری شهرداری کرج نیز گفت: براساس دستورالعمل وزارت کشور اقداماتی در زمینه کنترل جمعیت و ایمن‌سازی سگ‌های بدون صاحب در این کلانشهر صورت گرفته است.
وی با بیان اینکه تیم های مدیریت شهری کرج همچنان در طرح جمع آوری سگ های بدون صاحب فعال هستند، ادامه داد: تاکنون حدود ۵۵۰ قلاده سگ بدون صاحب جمع آوری به منطقه حلقه دره کرج انتقال یافته است.
رهاسازی سگ های گوشواره دار در کرج
معاون خدمات شهری شهرداری کرج می گوید که حدود یکصد قلاده سگ که با گوشواره زرد رنگ مشخص شده در مناطق دهگانه شهرداری رها سازی شده اند.
سگ های گوشواره زرد به سگ هایی گفته می شود که اقدامات عقیم سازی و واکسینه برای این حیوان ها انجام شده و به لحاظ انتقال بیماری و غیره برای انسان بی خطر هستند.
به گفته وی اکنون در هر محله شهری کرج ۲ قلاده سگ گوشواره دار رهاسازی شده و هیچ‌گونه خطری به لحاظ انتقال بیماری و غیره برای انسان ندارند.
زین‌العابدینی اظهار داشت: رها سازی این سگ ها با هدف کاهش ترس مردم به ویژه کودکان انجام شده اما طرح جمع آوری سگ‌های بدون صاحب و فاقد گوشواره در این کلانشهر دنبال می‌شود.
براساس گزارش‌های دانشگاه علوم پزشکی البرز به طور متوسط هر سه ماه بیش از یک‌ هزار و ۵۰۰ مورد حیوان گزیدگی که بخش زیادی از آن سگ گزیدگی است در استان البرز رخ می دهد.
حمید رضا لشکری معاون فنی حفاظت محیط زیست استان البرز نیز گفت: در این زمینه می بایست اصولی کار کرد چرا که ممکن است برخی از این سگ های ولگرد ناقل بیماری باشند.
وی ادامه داد: تاکنون برای بالا بردن آگاهی مردم در خصوص سگ های ولگرد اطلاع رسانی مناسبی صورت نگرفته است و باید اطلاع رسانی ها به گونه ای باشد تا سگ هایی که احتمال بیماری های پوستی، ‌ هاری و غیره دارند جمع آوری شوند.
در منطقه باغستان کرج سگ هایی که پلاک زرد دارند عقیم سازی و واکسن زده شده اند که پارس نمی کنند و حتی به مردم نیز نزدیک نمی شوند.
معاون فنی و حفاظت محیط زیست استان البرز گفت: اگر در خصوص بی خطر بودن سگ های گوشواره دار اطلاع رسانی شود، شاهد کاهش تماس های مردم در خصوص جمع آوری سگ ها خواهیم بود.
لشکری تاکید کرد که مدیریت طرح ساماندهی سگ های ولگرد در استان البرز ضعیف است چرا که کارگروه های استانی در این زمینه تشکیل نشده است.
وی اظهار داشت: برخی شهرداری های استان تا کنون قراردادی در خصوص عقیم سازی و واکسینه سگ های بدون صاحب ندارند.
به گفته وی در برخی شهرداری های استان حتی قراردادی در مورد عقیم سازی و واکسینه سگ های بدون صاحب وجود ندارد و باید استانداری، اداره کل راه و شهرسازی و شوراهای اسلامی شهر و روستا سخت گیرانه تر وارد عمل شوند و مکان هایی در نقاط مختلف استان برای نگهداری سگ های بدون صاحب احداث کنند.
از طرفی دکتر مهرداد بابایی رئیس مرکز فوریت های پزشکی استان البرز می گوید که از ابتدای سال جاری تا کنون ۱۶ مورد گزیدگی افراد توسط سگ در مراکز اورژانس ثبت شده است.
وی ادامه داد: این گزش ها توسط سگ های ولگرد در استان البرز صورت گرفت.
استان البرز دارای ۱۷ شهر است که بیشتر این مناطق شاهد حضور پرتعداد سگ های بی صاحب است.همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان البرز را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر البرز در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAD7vghQEyylArDddOA
آخرین خبر البرز در اینستاگرام :
https://instagram.com/alborztoday
آخرین خبر البرز در سروش :
http://sapp.ir/Alborz.online
آخرین خبر البرز در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/162463744C6827f642af