فارس/ محل وقوع این زمین لرزه در خاک ترکمنستان و نزدیکی یکه‌سعود در راز و جرگلان و زمان آن 14 و هشت دقیقه و 17 ثانیه و زلزله دوم هم 14 و 10 دقیقه و 27 ثانیه امروز گزارش شده است.
طول جغرافیایی مکان این زمین لرزه ها، 57.12 و عرض جغرافیایی آن 38.43 و عمق زمین‌لرزه، 12 کیلومتر به ثبت رسیده است.
تاکنون گزارشی از خسارت احتمالی این زمین لرزه ها گزارشی دریافت نشده است.
زلزله 5.7 ریشتری بیست و سوم اردیبهشت ماه امسال 2 کشته و 400 مصدوم داشت. این زلزله همچنین خسارت های عمده به شهرستان های بجنورد و مانه و سملقان وارد کرد.
استان خراسان شمالی شامل نواحی شمال خاوری ایران است که از دیدگاه زمین شناسی در پهنه ساختاری، رسوبی کپه داغ قرار دارد.
این منطقه از دیدگاه لرزه زمین ساختی در زون کپه داغ قرار می گیرد که در این زون گسل های فعال و مهمی وجود دارد، این گسل ها برخی مواقع با حرکاتی که انجام می دهند موجب وقوع زمین لرزه های مخرب می شوند.
مهم ترین گسل های خراسان شمالی گسل اسفراین است که این گسل با درازای حدود 170 کیلومتر و راستای شمال باختری- جنوب خاوری واقع شده که از حاشیه شمال خاوری شهر اسفراین گذر می کند. گسل باغان- گرماب نیز گسلی است با درازای 55 تا50 کیلومتر و راستای شمال، شمال باختری – جنوب، جنوب خاوری واقع است.
براساس آمارهای موجود درسده اخیر 13 زمین لرزه با قدرت بیش از 5.5 ریشتر در خراسان شمالی رخ داده است که آخرین آن با قدرت 6.2 درجه درمقیاس امواج درونی زمین ریشتر بهمن سال 1375 بود که خسارات جانی و مالی فراوانی به دنبال داشت.همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان خراسان شمالی را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر خراسان شمالی در تلگرام :
https://telegram.me/joinchat/AAAAAERlAMiCloyBHW8y4g
آخرین خبر خراسان شمالی در اینستاگرام :
https://instagram.com/bojnord_today
آخرین خبر خراسان شمالی در سروش :
http://sapp.ir/Bojnord.online
آخرین خبر خراسان شمالی در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/158597120C5179130f45