ایرنا/ سیداصغر مطهری دی گفتگویی اظهار داشت: از سال ۹۲ تا تیرماه امسال، ۱۲۶ قبضه اسلحه غیرمجاز و ۳۵۵ قبضه اسلحه مجاز از شکارچیان متخلف کشف شده است و در این مدت ۲۱۰ پرونده شروع به شکار و ۴۰۶ پرونده صد و شکار غیرمجاز تشکیل شده است.
وی ضمن خودداری از ارائه آمار همسنجی پرونده های تشکیل شده شکار غیرمجاز در بازه زمانی پنج ماه نخست امسال نسبت به مدت مشابه پارسال گفت: شرایط اقتصادی جامعه، کاهش توانایی مردم برای تامین گوشت و افزایش قیمت این محصول سبب شده تا امسال شمار شکارهای غیرمجاز نسبت به سال گذشته افزایش یابد.
مطهری افزود: در مجموع، در این سال ها، شکارهای غیرمجاز کشف شده توسط یگان حفاظت، سیر صعودی داشته و کشف سلاح غیرمجاز هم زیاد بوده است که بیشترین سلاح غیرمجاز در سال های ۹۶ و ۹۷ کشف شده است.
فرمانده یگان محافظت اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی هم در این باره با اشاره به افزایش شکارهای غیرمجاز گفت: بر اساس اعلام محیط بانان، حضور شکارچیان در عرصه ها بیشتر شده است و گواه آن افزایش صدای شلیک تیر سلاح است.
جعفر علی پور اظهار داشت: بعضا جست و جوی محیط بانان که پس از شنیدن تیرهای اسلحه انجام می شود، منجر به شناسایی متخلفان نمی شود اما در مجموع امسال میزان حضور شکارچیان برای شکار، زیاد شده است.
وی گفت: یکی از مشکلات ما برای نظارت بر عرصه های طبیعی، کمبود نیروی محیط بان است و امسال برداشت های غیرمجاز از معدن آلبلاغ اسفراین، بخش قابل توجهی از نیرو، انرژی و توان را به این شهرستان سوق داد از این رو تاحدی، نظارت بر مناطق تحت تاثیر قرار گرفت.
وی خاطرنشان کرد: پس از آرام شدن اوضاع در آلبلاغ اسفراین، نظارت های ما بر عرصه بیشتر شده است و در دو هفته اخیر هفت، هشت پرونده شکار چهارپا و یا پرنده تشکیل شده است.
فرمانده یگان محافظت اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی گفت: ۸۰ تا ۹۰ درصد از تخلفات در مناطق آزاد بوده است.
وی با بیان اینکه بیشترین نگرانی ما، شکارچیانی هستند که شکار را برای فروش گوشت انجام می دهند اظهار داشت: برخی شکارچیان، برای تفریح نسبت به شکار اقدام می کنند اما برخی، گوشت شکار را می فروشند و البته گوشت وحوش، مشتریان و متقاضیان خود را دارد.
فرمانده یگان محافظت اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی خاطرنشان کرد: شکارچیان که برای فروش گوشت نسبت به شکار اقدام می کنند، بدون توجه به اینکه حیوان در چه سن و سال و یا باردار و یا غیرباردار است، در عرصه حاضر می شوند و خسارت این گونه شکارها بیشتر است.
در خراسان شمالی ۶۵ گونه پستاندار از ۱۹۷ گونه موجود در کشور زیست دارد و ۱۴۱ گونه پرنده از ۵۳۲ گونه موجود در کشور، ۶۸ خزنده از ۲۲۸ گونه موجود کشور، چهار گونه خزنده دوزیست از ۲۰ گونه موجود و هشت گونه ماهی و آبزی از مجموع ۱۶۰ گونه آبزی موجود در کشور زیست می کنند که برخی از این گونه ها نظیر یوزپلنگ، بالابان، هوبره، کبک دری و کرکس مصری در طبقه بندی اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت (IUCN) در رده‌های بحرانی و در حال انقراض قرار دارند.
اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی مناطق حفاظت شده و پارک های ملی سالوک، ساریگل و ضامن آهو، مناطق حفاظت شده قرخود، گلول، سرانی و پناهگاه حیات وحش میاندشت جاجرم را که محل زیست پلنگ ها می باشد، با گستره ۱۹۴ هزار و ۱۴۱ هکتار مدیریت می کند.همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان خراسان شمالی را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر خراسان شمالی در تلگرام :
https://telegram.me/joinchat/AAAAAERlAMiCloyBHW8y4g
آخرین خبر خراسان شمالی در اینستاگرام :
https://instagram.com/bojnord_today
آخرین خبر خراسان شمالی در سروش :
http://sapp.ir/Bojnord.online
آخرین خبر خراسان شمالی در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/158597120C5179130f45