تسنیم/ مشکل انباشت زباله در ورودی‌های شهر یاسوج به عنوان یکی از شهرهای گردشگرپذیر کشور چندسالی است که در دستورکار کارگروه مدیریت پسماند کهگیلویه و بویراحمد قرار گرفته اما مصوبات این کارگروه تاکنون نتوانسته گرهی از این مشکل بگشاید.
دومین کارگروه مدیریت پسماند کهگیلویه و بویراحمد در سال 98 در حالی ظهر امروز به ریاست معاون عمرانی استاندار برگزار شد که به گفته معاون دادستان مرکز استان هیچ خروجی جدیدی نسبت به جلسه پیشین این کارگروه نداشت و فقط به نامه‌نگاری‌های بین دستگاه‌ها پرداخته شد.
مدیرکل محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد در این نشست از اجرای طرح «محرم بدون ‌زباله» در استان خبر داد و اظهار داشت: این طرح در برخی دیگر از استان‌های کشور در حال انجام است و ما نیز در این راستا جلساتی را با هیئت‌های مذهبی و تشکل‌های مردم‌نهاد برگزار کردیم تا بتوانیم حداقل زباله‌ها را در ایام محرم داشته باشیم.
فرماندار شهرستان بویراحمد هم در این نشست با اشاره به انباشت غیرمجاز زباله‌ها در مناطق نره‌گاه، دوپشته دشت‌روم و پلیس راه اصفهان، اظهار داشت: نیاز است سبد چرخ‌داری در چنین مناطقی قرار داده شود تا اگر کسی از روی نیاز مجبور شد زباله‌ای را در این نقاط قرار دهد و یا روستای بدون دهیاری در این مناطق وجود داشت زباله خود را در این سبد چرخ‌دار بگذارند.
شاهرخ کناری با بیان اینکه در هر سه نقطه‌ای که مشکل انباشت زباله را داریم هیچ تابلویی وجود ندارد، افزود: علاوه بر این، دوره‌گردها در شهر یاسوج به یک معضل تبدیل شده‌اند، زیرا این افراد نایلون‌های زباله را پاره می‌کنند نیازشان را برمی دارند و مابقی زباله را رها می‌کنند که گاها گزارش شده که درب خانه‌ها سرقت هم انجام می‌دهند.
شهردار یاسوج نیز در این نشست در رابطه با رهاسازی زباله‌ها در ورودی شهر یاسوج با بیان اینکه بخشداری‌ها و دهیاری‌ها باید دوره‌های آموزشی و تکلیفی در این زمینه برگزار کنند، عنوان کرد: اگر در مکان‌های غیرمجاز فعلی سخت‌گیری کنیم کیسه‌های زباله پایین‌تر و در جای دیگری رها می‌شود بنابراین نسبت به نصب سطل‌های زباله و تابلوهای هشدار در این مکان‌ها اقدام می‌شود.
نستهن مقدم در رابطه با احداث کارخانه پسماند در دوپشته دشت‌روم هم گفت: این سایت می‌تواند چندین شهرستان استان را به مدت چند سال پوشش دهد بنابراین نیاز است که دستگاه‌های اجرایی در ایجاد زیرساخت‌های این سایت به صورت ویژه کمک کنند.
وی با بیان اینکه زیرسازی آسفالت این سایت را انجام دادیم اما آسفالت هنوز انجام نشده است، افزود: هنوز تکلیف ما با منابع طبیعی مشخص نیست اما سرمایه‌گذار کارش را شروع کرده است و تا زمانی که کسی جلوی‌مان را نمی‌گیرد پای کار هستیم.
معاون دادستان یاسوج هم در این نشست با انتقاد از پراکندگی مطالب مطرح شده در این کارگروه، اظهار داشت: بهتر بود به جای مطرح کردن 16 مصوبه یا دستورکار در این جلسه و به نتیجه نرسیدن موضوعات، چهار یا پنج موضوع مورد بحث قرار می‌گرفت و به نتیجه می‌رسیدیم.
حجت‌الاسلام محمدصدرا ادیبان در رابطه با طرح «محرم بدون زباله» که از سوی مدیرکل محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد مطرح شد، گفت: همانطور که خود هیئتی‌ها برای مراسمات عزاداری پول می‌دهند، چادر می‌زنند و خرید می‌کند، خودشان هم کار پاکسازی زباله‌های مربوط به این مراسمات را انجام می‌دهند پس بهتر است به جای گیر دادن به محرم، بیشتر به باغ‌ها و تالارها پرداخته شود که بزن و بکوب و رقص دارند و زباله هم می‌ریزند.
معاون دادستان یاسوج در رابطه با دوره‌گردهایی که به گفته فرماندار شهرستان بویراحمد کیسه‌های زباله‌ را برای برداشتن نیاز خود پاره کرده و رها می‌کنند و گاهی نیز درب خانه‌ها اقدام به سرقت می‌کنند هم گفت: باید جلوی کسی که زباله‌ها را تفکیک می‌کند خجالت بکشیم که نتوانستم شغلی برایش ایجاد کنیم.
ادیبان بیان کرد: رفتارها و تصمیمات ما در دستگاه‌های دولتی باید ایجابی باشد نه سلبی، یعنی باید راه حل ارائه دهیم، این در حالی است که برخی مدیران دستگاه‌های دولتی ما راه‌حل ارائه نمی‌دهند و مرتب می‌گویند باید برخورد شود.
وی ابراز کرد: شرکت‌هایی در برخی شهرهای کشور تشکیل شده، این دوره‌گردها را استخدام کرده‌اند و با آرم شرکت کیسه‌های مخصوص زباله‌های تر و خشک چاپ می‌کنند و توسط همین افراد درب منازل تحویل می‌دهند که به این صورت زباله با هزینه کمی از مبدا تفکیک می‌‌شود.
معاون عمرانی استاندار کهگیلویه و بویراحمد هم در این نشست با بیان اینکه همواره شاهد تخلیه زباله، ‌پسماند و نخاله‌های ساختمانی در مکان‌های غیرمجاز به‌ویژه در منطقه دشت‌روم به سمت یاسوج و پلیس راه اصفهان هستیم، اظهار داشت: باید عوامل ریختن این پسماندها شناسایی شود.
عزیز فیلی افزود: همه اعضای کارگروه مدیریت پسماند موظف هستند با مشاهده زباله و پسماند در مکان‌های غیرمجاز ضمن اقدام به جمع‌آوری آنها، افرادی که شناسایی می‌کنند را بلافاصله معرفی کرده و دادستانی در سریع‌ترین زمان ممکن با آنها برخورد کند تا دیگر شاهد چنین مواردی نباشیم.
معاون عمرانی استاندار کهگیلویه و بویراحمد عنوان کرد: در چنین مکان‌هایی تابلوی هشدار نصب و تخلیه هر گونه پسماند و نخاله ممنوع اعلام شود و در صورت ریختن زباله و نخاله‌های ساختمانی با متخلفان برخورد قانونی صورت گیرد.
فیلی خواهان توسعه گشت‌ها در مکان‌های غیرمجاز انباشت زباله‌ها شد و گفت: محیط زیست، مرکز بهداشت، فرمانداری‌ها و شهرداری‌ها باید مرتب بازدید و گشت داشته باشند.
وی با اشاره به پروژه سایت مرکزی پسماند یاسوج، ابراز کرد: ظرفیت این سایت تا 300 تن در روز است و کمیته پسماند از احداث آن به صورت جدی حمایت می‌کند و لازم است منابع طبیعی هر چه سریع‌تر نسبت به واگذاری سند زمین احداث این پروژه به شهرداری اقدام کند.
معاون عمرانی استاندار کهگیلویه و بویراحمد در رابطه با پسماندهای عفونی تولیدی مراکز درمانی غیردولتی و خصوصی هم گفت: تمام درمانگاه‌ها، آزمایشگاه‌ها و مطب‌های خصوصی باید در زمینه دفع بهداشتی این پسماندها ضابطه‌مند شوند.
فیلی با بیان اینکه این موضوع با سلامت مردم سر و کار دارد و در صورت عدم همکاری مطب‌ها مجبور هستیم درب آنها را ببندیم، تاکید کرد: سازمان نظام پزشکی هم در این زمینه مسئولیت دارد و اگر خودش را موظف نداند برخورد قانونی می‌شود.همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان کهگیلویه و بویراحمد را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر کهگیلویه و بویراحمد در تلگرام :
http://t.me/joinchat/AAAAAEHe2Udy6NymWhYoJA
آخرین خبر کهگیلویه و بویراحمد در اینستاگرام :
https://instagram.com/yasuj.today
آخرین خبر کهگیلویه و بویراحمد در سروش :
http://sapp.ir/yasuj.online
آخرین خبر کهگیلویه و بویراحمد در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/158924800C1f20897277