پایگاه اطلاع رسانی سازمان نظام پرستاری /این کارشناس پرستاری گفت: تا بوده و بوده یکی از شکایات به حق پرستاران سراسر کشور کمبود نیرو و شیفت های فشرده و شلوغ آنان بوده که علاوه بر فرسودگی جسمی و خستگی شدید روحی و روانی که برای پرستاران با خود به ارمغان می آورد, ضریب خطای کاری آنان را به شدت بالا برده و آنان را در معرض شکایات و دعاوی حقوقی قرار می دهد.
یک پرستار گناوه ای با بیان این که بیمارستان امیر (ع) گناوه از سرطانی به نام کمبود نیروی پرستاری رنج می برد، گفت: اگر پرستاری بسیار با مهارت و باتجربه باشد که یا بتواند ضریب خطای خود را بسیار کاهش داده یا ماهرانه آن را لاپوشانی کند!!! کم ترین اثرش ظلم به بیماران و عدم دریافت به موقع و با کیفیت خدمات پرستاری از سوی پرستاران می باشد، البته این معظل کمبود نیرو جدای از روضه کارانه و اضافه کار و ستم های روا شده بر پرستار در این زمینه است.
وی ادامه داد: همانطور که یک بیماری می تواند وضعیت هایی از مزمن گرفته تا حاد و کشنده را با خود به همراه داشته باشد و گاهی با یک بیماری می توان سال ها کنار آمد و با آن زندگی کرد و گاهی همان بیماری آنچنان حاد می گردد که جان فرد را می گیرد، سرطان کمبود نیروی پرستار هم چنین وضعیتی را به خود دارد. گاهی مزمن میشود و کم و بیش می توان با آن کنار آمد و گاهی آنچنان شدید می گردد که واقعا از حد تحمل خارج شده و نیاز به واکنش سریع مسئولین می باشد, دقیقا وضعیتی که هم اکنون پرستاران بیمارستان امیرالمؤمنین ( ع) گناوه با آن دست و پنجه نرم می کنند.
این کارشناس پرستاری خاطر نشان کرد: بنابر گزارش های رسیده از پرستاران بیمارستان نامبرده، در بخش های داخلی جراحی مردان و زنان قبلا در صورتی که تعداد بیماران از سیزده یا چهارده بیمار فراتر می رفت پرستار آنکال به عنوان نفر سوم فعال می شد تا نسبت پرستار به تخت بیش از حد کاهش نیابد اما در حال حاضر بدلیل ریزش نیروهای پرستار، دیگر آنکالی پرستار سوم حذف شده و به هر تعداد بیمار که در بخش باشد یا پذیرش گردد، باید همان دو پرستار شیفت با آن تا پایان شیفت بگذرانند.
‌وی با اشاره به این که آنچنان که قانون و استاندارد بخش ICU در تمام بیمارستان ها می باشد، اظهار داشت: در بخش ICU به ازای هر بیمار باید یک پرستار مراقبت کننده وجود داشته باشد و حال اگر کمبود نیرو وجود داشته باشد نهایت امر آن است که شیفت های صبح به ازای هربیمار یک پرستار ( بدلیل حجم بالای کار ) و در شیفت های عصر و شب به ازای هر دو بیمار بستری یک پرستار مراقبت کننده وجود داشته باشد اما آنچه این روزها در بیمارستان حضرت امیر ( ع) مشاهده می گردد چنگ اندازی این سرطان کمبود نیرو آنچنان شدید و بی رحم شده است که در بخش ICU و در تمام شیفت ها هر پرستار باید سه ببمار بستری ICU را مراقبت کند. در حالی که اگر فردی در ICU کار کرده باشد و از شب تا صبح با بیمار DKA و استروک و ترومایی دست و پنجه نرم کرده باشد میداند که یک پرستار و سه بیمار بخش ICU چقدر در حد خود نوبر است !!!!!! و نکته دیگر اینکه تجربه ثابت کرده است اضافه کردن نیرو از سایر بخش ها هم نه تنها آنچنان کمک کننده نیست بلکه باید زمان قابل توجهی را به توضیح و نشان دادن جای وسایل به پرستار صرف کرد.
این پرستار اهل گناوه افزود: با توجه به اینکه معضل کمبود نیروی پرستار به یکباره تشدید نمی گردد و معمولا از یک الی دوماه جلوتر, ریزش پرستاران و اتمام خدمت آنان در بیمارستان قابل پیش بینی است، انتظار بر این بود که تدابیر لازم در این خصوص اندیشیده شده تا بیمارستان با چنین وضعیتی روبرو نگردد و حالا که با چنین وضعیتی روبرو گردیده است انتظار اقدام عاجل از سوی مسئولین محترم می رود.همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان بوشهر را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر بوشهر در تلگرام :
https://telegram.me/joinchat/AAAAAEHJKD2HnzcSyWPDmw
آخرین خبر بوشهر در اینستاگرام :
https://ihttps://instagram.com/bushehr_tooday
آخرین خبر بوشهر در سروش :
http://sapp.ir/Bushehr.online
آخرین خبر بوشهر در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/162725888C664290ea22