فارس/در ساعات اولیه صبح امروز درخت چنار مسجد باغوار برای سومین بار آتش گرفت.
رئیس هیأت امنایی مسجد باعوار تویسرکان اظهار کرد: ساعت 4:30 صبح پاکبان شهرداری خروج دود از تنه درخت کهنسال چنار مسجد باغوار را به آتش‌نشانی اطلاع داده است.
محمدعلی شیخ الاسلامی با اشاره به حضور به موقع آتش‌نشانی در محل و سایر نیروهای امدادی و مسئولان مربوطه افزود: آتش‌سوزی درخت چنار را با مدیریت خوب مسوولان کنترل و هم اکنون نیز این امر ادامه دارد.
وی با اشاره به اینکه درخت چنار مسجد باغوار برای سومین بار در طی 20 سال اخیر آتش می‌گیرد گفت: گسترش آتش‌سوزی درخت چنار کهنسال باغوار امروز بیشتر از دو دفعه آتش‌سوزی در سال های گذشته بوده است.
رئیس هیئت امنای مسجد باغوار با اشاره به اینکه طبق مقالات ارائه شده درختان کهنسال به ویژه چنار از داخل آتش‌سوزی دارد بیان کرد: درخت کهنسال چنار باغوار 2 هزار و 500 سال سن دارد و در داخل بنا مسجد باغوار که متعلق به دوره زندیه است، قرار دارد.
وی خشک بودن سرشاخه های درخت چنار باغوار را تهدیدی برای نمازگزاران و عبور مرور مردم دانست از مسوولان اقدام به نگهداری و حفظ این درخت کهنسال به صورت کارشناسی شده کنند.
شیخ‌الاسلامی با اشاره به مرگ کودک پنج ساله در چند سال پیش بر اثر سقوط شاخه خشک این درخت افزود: همچنین ضلع شرقی ساختمان مسجد باغوار به واسطه سقوط شاخه‌های خشک درخت آسیب جدی دیده که بعدا ترمیم شد.
سرپرست میراث فرهنگی تویسرکان نیز به فارس با اشاره به اینکه درخت کهنسال چنار مسجد باغوار تویسرکان در سال 87 با شماره 6 در لیست آثار ملی ثبت شده است اظهار کرد: محیط اطراف درخت چنار 15 متر است و 2 هزار و 500 سال قدمت دارد.
اسحاق ترکاشوند با اشاره به گزارش آتش‌سوزی در ساعات اولیه صبح گفت: آتش‌سوزی با حضور به موقع آتش‌نشانی و سایر مسوولان مربوطه کنترل و هم اکنون این مهارسازی ادامه دارد.
وی با اشاره به اینکه هنوز دلیل آتش‌سوزی مشخص نیست بیان کرد: ممکن است دلیل آتش‌سوزی شمع‌های روشن شده اطراف درخت باشد، در هر حال منتظر گزارش آتش‌نشانی هستیم.
سرپرست میراث فرهنگی تویسرکان گفت: کارشناس باغبانی جهاد کشاورزی در محل حاضر و کار کارشناسی انجام می‌شود، در صورت نیاز تمهیدات ضروری با لحاظ الزامات و ملاحظات آثار ثبتی اندیشیده خواهد شد.همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان همدان را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر همدان در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAEH4hhdUB7Tpo7icCQ
آخرین خبر همدان در اینستاگرام :
https://www.instagram.com/hamedan_today
آخرین خبر همدان در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/156565504C352376155e