آخرین خبر/ حال مدرسه خان شیراز خوب است؛ فقط گاهی نم و رطوبت به سراغش می آید وحریمش هم مخدوش شده!
ازچهارباغ صفوی اطرافش هم خبری نیست ؛ اما آنطور که کارشناسان می گویند وضعیت این مدرسه 400 ساله تثبیت شده و هم اکنون هم مرمتگران دراین بنا مشغول کارند .
این مدرسه تاریخی یکی از بناهای منحصربه فرد از نظر معماری و تزیینات کاشی کاری است که گذشت زمان هم نتوانسته کاربری آن را تغییر دهد و بیش از 400 سال است که تدریس در این بنا متوقف نشده است .
مدرسه خان از معدود بناهای دوره صفوی است که در فارس همچنان استوارو پابرجاست. مد رسه زمانی هم محل تدریس ملاصد را بوده و هم اکنون هم طلاب در این محل به تحصیل مشغولند .
با اینکه مدرسه دارای تاریخچه پرباری است و درهایش همواره به روی گردشگران باز است و می تواند به عنوان یکی از مکان های مناسب برای حضور گردشگران ادبی و روایت محور باشد اما هنوز در بسته سفر جایی ندارد .
مدرسه ای که این روزها هم در حال مرمت است و گردشگران ضمن دیدن معماری آن می توانند با نحوه مرمت بنا هم آشنا شوند.
به گزارش «خبر جنوب» مدرسه خان در محله اسحاق بیگ و در خیابان لطفعلی خان زند قرار دارد و هم اکنون اطراف آن ساماندهی شده و پروژه ای جد ید و البته بزرگ هم در کنار آن در حال ساخت است که به اعتقاد کارشناسان میراث فرهنگی منظرتاریخی و طبیعی این اثر مخدوش شده است .
مدرسه دو طبقه ساخت است و در ابتدا دارای 100 حجره بوده که هم اینک هفتاد حجره آن پابرجاست.
هر حجره در جلو دارای یک ایوانچه است و از پشت نیز به یک راهرو متصل می شود .
در دو طرف مدرسه نیز باغ هایی برای تفریح طلاب وجود داشته که هم اینک به خانه، خیابان و کوچه تبدیل شده است.
در وسط حیاط نیز حوضی هشت ضلعی وجود دارد و در اطراف آن نیز شش باغچه است که در آن درختان نخل و نارنج کاشته شده است.
به گفته عباسی یکی از کارشناسان حوزه مرمت اداره کل میراث فرهنگی فارس مدرسه خان هم اکنون در حال مرمت است و قسمت های آسیب دیده آن مورد بازسازی قراردارد .
وی با اشاره به وجود نم و رطوبت د راین بنای تاریخی گفت: رطوبت درایوان ضلع جنوبی بنا آن هم به دلیل تخریب غیراصولی وجود دارد .
به گفته وی در دوره پهلوی یک سری حجره در طبقه بالایی این ایوان الحاق شد که چندی قبل تخریب شدند اما به صورت غیر اصولی .
عباسی ادامه داد : این تخریب منجر شد که آب های سطحی و البته آب حاصل از باران در این محوطه جمع شود و آسیب هایی به بنا وارد کند ، هر چند که هم اکنون رطوبتی مشاهد ه نمی شود اما باید با توجه به اینکه پاییز و فصل بارند گی نزدیک است مرمت و بهسازی این ضلع از بنا در دستور کار قرار گیرد .
وی همچنین اضافه کرد : در حال حاضر ادامه عملیات مرمت سفید کاری، کچ کاری و کف فرش بنا در حال انجام است.
ایده ساخت این مدرسه قد یمی از طرف «ا... وردی خان گرجی» والی وقت شیراز که از سپهسالاران شاه عباس نیز بود ، مطرح شد و با همت او پروژه احداث آن، کلید خورد .
الله وردی خان که از اسرای گرجی بود ، در زمان شاه طهماسب از گرجستان به ایران تبعید و به عنوان غلام به دربار صفوی راه یافت.
وی مسلمان شد و در زمان شاه عباس اول از طرف پادشاه به عنوان سپهسالاری سلطنت صفوی و نیز فرمانروایی فارس، دست یافت.
وی از سال 1004 تا 1022 هجری قمری حاکم فارس بود و در این مدت اقدامات قابل توجهی انجام داد که می توان به احداث «پل الله وردی خان» در اصفهان (33 پل)، ساخت «بازار لار»، ایجاد «نهر عباسی» در شیراز و احداث چندین پل و کاروانسرا در مسیر اصفهان به شیراز اشاره کرد .
الله وردی خان هرگز نتوانست پایان ساخت این مدرسه که می توان آن را دانشگاهی به تمام معنا در زمان خود نامید ، نظاره گر باشد ؛ چرا که پیش از اتمام ساختمان مدرسه از دنیا رفت.
اما پسرش «امام قلی خان»، راه پدر را ادامه داد و با پیگیری های او، ساختمان مدرسه تکمیل و در سال 1024 هجری قمری به اتمام رسید .
جالب است بدانید که در سال 1229 هجری قمری طی زلزله ای که در شیراز رخ داد ، این مدرسه تخریب شد و یکی از تاجران شیراز به نام«حاجی لطفعلی شیرازی» اقدام به ترمیم و بازسازی آن کرد .
همچنین در سال 1269 هجری قمری طبقه دوم مدرسه در حال تخریب بود که د ر سال 1273 هجری قمری «حاجی میرزا علی اکبر قوام الملک شیرازی» به تعمیر و بازسازی آن همت گماشت.
البته این مدرسه باز هم در طی تاریخ دچار خرابی و ویرانی شد که می توان به سال 1336 هجری قمری اشاره کرد .
بد نیست بدانید که در کنار معماری و تزئینات زیبا و چشمگیری که در مدرسه خان شیراز انجام شد ه ، ویژگی جالب و منحصربه فرد دیگری وجود دارد که نظر کارشناسان را به خود جلب ساخته است ؛ در ساخت این مدرسه از اعداد مقدس استفاده شده است.
درواقع مدرسه دارای پنج محل تدریس یا مَدرَس است که به نیت عدد مقدس پنج تن (ع)، احداث شده است که یکی از این محل های تدریس به ملاصد را تعلق داشت.
همچنین دو اتاق در این مدرسه در کنار اتاق های درس خارج قرار دارد که در مجموع عدد 14 را تشکیل می دهد .
کارشناسان معتقدند که بهره گیری از این اعداد در ساخت عمارت مدرسه با برنامه ریزی و هدف از پیش تعیین شده
صورت گرفته است.
همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان فارس را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر فارس در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAEAbLp_SERJkiw4dkw
آخرین خبر فارس در اینستاگرام :
https://instagram.com/fars.online
آخرین خبر فارس در سروش :
http://sapp.ir/Fars.Online
آخرین خبر فارس در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/154992640C628a247913