ایسنا/ رئیس اداره آموزش همگانی و مشارکت عمومی معاونت اجتماعی پلیس فارس در خصوص خرید و فروش اینترنتی لوازم‌التحریر در آستانه فصل بازگشایی مدارس به شهروندان هشدار داد .
مهدی نعمایی گفت: امروزه در عصر اطلاعات و ارتباطات، درج آگهی‌های تبلیغاتی جایگاه ویژه‌ای در دنیای مجازی دارد، اما افرادی از طریق درج این نوع آگهی‌ها اقدام به کسب و کار غیر قانونی کرده و از این تبلیغات برای اهداف سوء و کلاهبرداری استفاده می‌کنند .
وی با بیان اینکه در فصل بازگشایی مدارس خانواده‌ها فرصت مناسبی برای خرید وسایل ویژه داش آموزی دارند، افزود: در این ایام، کلاهبرداری از طریق درج آگهی‌های فریبنده از سوی برخی سایت‌ها و فروشگاه‌های مجازی و شبکه‌های اجتماعی به بهانه فروش ارزان قیمت لوازم التحریر، متصور است .
رئیس اداره آموزش همگانی و مشارکت عمومی معاونت اجتماعی پلیس فارس به شهروندان توصیه کرد: برای جلوگیری از هرگونه کلاهبرداری در خریدهای اینترنتی، قبل از تحویل کالا هیچ مبلغی را به حساب فروشندگان واریز نکنند و حتماً پرداخت وجه با دریافت کالا همزمان باشد .
نعمایی خاطرنشان کرد: مجرمان سایبری به بهانه‌های مختلف مانند تخفیف ویژه دانش آموزی و فروش لوازم التحریر، پول هنگفتی از طعمه‌هایشان کلاهبرداری می کنند، لذا شهروندان باید در مواجهه با آگهی‌های جذاب و اغواگرایانه، هوشمندانه عمل کنند و ضمن تحقیق و بررسی از اصالت فروشگاه مورد نظر، اقدام به ثبت سفارش و پرداخت هزینه در سایت‌های فروش لوازم‌التحریر کنند و از دارا بودن «نماد اعتماد الکترونیکی» (ای-نماد) توسط فروشگاه مجازی اطمینان حاصل کنند و از موقعیت جغرافیایی فروشگاه و سایر اطلاعات مربوط به آن مطلع شوند .
وی تاکید کرد: شهروندان در صورتی که مجبور به خرید از طریق درگاه‌های اینترنتی می باشند؛ باید مراقب باشند تا در دام سایت‌های جعلی موسوم به فیشینگ گرفتار نشوند و هنگام پرداخت، مواردی مانند بررسی آدرس اینترنتی URL و وجود گواهینامه SSL یا پروتکل امن انتقال اطلاعات (https) را در نظر بگیرند و هنگام وارد کردن اطلاعات حساب خود حتماً از صفحه کلید مجازی استفاده کنند .
رئیس اداره آموزش همگانی و مشارکت عمومی معاونت اجتماعی پلیس فارس یادآور شد: شهروندان می‌توانند در صورت مواجه با موارد مشکوک‌، آن را از طریق سایت پلیس فتا به نشانی www.cyberpolice.ir بخش مرکز فوریت‌های سایبری، لینک ثبت گزارش های مردمی اعلام کنند .همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان فارس را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر فارس در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAEAbLp_SERJkiw4dkw
آخرین خبر فارس در اینستاگرام :
https://instagram.com/fars.online
آخرین خبر فارس در سروش :
http://sapp.ir/Fars.Online
آخرین خبر فارس در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/154992640C628a247913