تسنیم/جزیره قشم در این روزها به ویژه در بخش‌های روستایی با مشکل کمبود سیلندر گاز روبرو شده است.
این جزیره به دلیل عدم ارتباط جاده‌ای با سرزمین اصلی همواره و در مقاطعی از سال و یا ماه با مشکلاتی در انتقال بیماران، انتقال اقلام غذایی، مصالح ساختمانی و ... به دلیل کمبود وسائل حمل و نقلی تخصصی روبه رو می‌شود.
هر چند قشم و میادین پیرامونی آن یکی از تولیدکنندگان اصلی مواد سوختی در هرمزگان از راه پالایش نفت و گاز محسوب می‌شوند، اما در بعد مصرف خانگی، گاز بوتان مورد نیاز این جزیره و جزائر تابعه از شرکت‌های فروش گاز در بندرعباس تامین می‌شود، که خود خواستار یک سیستم پیچیده حمل و نقلی از مبدا تا مقصد با عبور از روی دریا و مسیری بیش از 200 کیلومتری است.
این امر سبب شده که بخش انتقال گاز پر به جزیره که به وسیله تانکرهای مخصوص حمل گاز مایع صورت می‌گیرد اهمیت بالایی پیدا کند.
حال که در این روزها و مخصوصا از روز شنبه هفته جاری، توزیع سلیندر در سطح شهرستان‌ قشم به ویژه مناطق روستایی با محدودیت روبرو شده، آسیب‌پذیری حوزه انتقال و حتی توزیع بیش از پیش هویدا گشته است.
شرکتی موسوم به مشعل گاز به عنوان تنها پخش و توزیع کننده سلیندر گاز خانگی در قشم در همکاری با شرکت پرسین گاز در بندرعباس تانکر حمل گاز را با گذر دادن از دریا و استفاده از لندینگ‌کرافت به جزیره وارد و از طریق نمایندگی‌هایی در مراکز بخش‌ها به متقاضیان در روستاها و یا مراکز شهری به صورت سینلدر ارائه می‌دهد.
پس از کم شدن دفعات توزیع و کم شدن سیلندر گاز که از اوایل مردادماه در گوشه و کنار قشم گزارش شده، خبرنگار تسنیم در بررسی‌های میدانی متوجه شد که دلیل این کمبودها، عدم کافی بودن تانکر حمل گاز مایع برای انتقال گاز از بندرعباس به قشم است.
فرهاد نظری مدیرعامل شرکت مشعل گاز قشم در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم، با بیان اینکه شرکت مشعل گاز در سه حوزه خرید، حمل و توزیع گاز در قشم از محل سهمیه دولتی اقدام می‌کند، گفت: در حال حاضر به دلیل نبود تانکر اختصاصی حمل گاز مایع مربوط به شرکت در بخش انتقال و حمل گاز از پالایشگاه به جزیره دچار مشکل شده‌ایم.
وی با بیان اینکه طی یک فرآیند و بنابر دلایلی تانکری قدیمی که در اختیار شرکت مشعل گاز بوده توسط پرسین گاز که در همکاری با این شرکت است، به شخص فروخته شده اظهار داشت:‌ پس از این اتفاق و واگذاری، شرکت مشعل گاز از طریق شرکت پرسین گاز طی قراردادی فی‌مابین اقدام به خرید یک دستگاه تانکر نو در سال‌های اخیر کرده، که به دلیل عدم پرداخت اقساط این تانکر، شرکت پرسین گاز اقدام به توقیف این تانکر کرده که این امر مشکلات بعدی را سبب شده است.
این مسئول با بیان اینکه مصرف روزانه گاز بوتان در قشم، 20 تن است، افزود:‌ در حال حاضر با وجود مشکل پیش آمده روزانه همین حدود گاز را به قشم وارد می‌کنیم و چون بر روی مرز قرار داریم، بعضا شاید اینگونه احساس شود که در جزیره کمبود سلیندر گاز داریم.
مدیرعامل شرکت مشعل گاز قشم یادآور شد: زمانی که تانکر اختصاصی خود را در اختیار نداریم، مشکلات زیادی از انتقال بر روی دریا گرفته تا بحث کرایه حمل را داریم که با تدابیری که اندیشیده‌ایم این مشکل در آینده‌ای نزدیک رفع می‌کنیم.
حال انتظار این است مقامات و مسئولان مربوطه در قشم و مرکز استان، تدابیری اتخاذ کنند تا بروز اینگونه مسائل در جزیره همانند قشم که مدام به آن برچسب‌هایی همانند توسعه‌یافتگی زده می‌شود، حداقل کمتر شود.همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان هرمزگان را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر هرمزگان در تلگرام:
https://t.me/joinchat/AAAAAEMf_BpioJfkQL_L2A
آخرین خبر هرمزگان در اینستاگرام :
https://instagram.com/hormozgan.today
آخرین خبر هرمزگان در سروش :
http://sapp.ir/Hormozgan.Online
آخرین خبر هرمزگان در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/159907840C378e037121