ایسنا/ مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس استان کرمانشاه از تدارک بیش از 700 برنامه برای بزرگداشت هفته دفاع مقدس در استان خبر داد.
سردار مرادعلی محمدی در آستانه هفته دفاع مقدس در نشستی خبری که امروز(28 شهریور) برگزارشد، به تشریح مهمترین برنامه های سی و نهمین سالگرد هفته دفاع مقدس در استان کرمانشاه پرداخت و اظهارکرد: در این ایام به منظور حفظ فرهنگ دفاعی و عاشورایی دفاع مقدس، تلاش خواهیم کرد تا با برگزاری برنامه هایی این فرهنگ را به نسل کنونی و آینده انتقال دهیم.
وی از تدارک بیش از 700 برنامه برای بزرگداشت این هفته در استان کرمانشاه خبرداد و گفت: از این تعداد 300 برنامه در مرکز استان و 400 برنامه نیز در شهرستان ها توسط یازده کمیته هفته دفاع مقدس برگزار خواهد شد.
مدیرکل حفط آثار استان کرمانشاه با بیان اینکه برنامه های این هفته از 31 شهریور به عنوان سالروز شروع رسمی جنگ تحمیلی آغاز خواهد شد، عنوان کرد: در اولین روز از هفته دفاع مقدس، رژه نیروهای مسلح را در سطح استان خواهیم داشت که در شهر کرمانشاه این رژه ساعت 8 صبح در بزرگراه امام(ره) اجرا می شود.
وی همچنین به تقارن دومین روز از هفته دفاع مقدس با آغاز سال تحصیلی جدید اشاره کرد و گفت: روز اول مهر که روز بازگشایی مدارس است، نواخته شدن زنگ "ماپیروزیم" که شعار امسال هفته دفاع مقدس است را در مدارس خواهیم داشت. در شهر کرمانشاه این مراسم در دبیرستان امام(ره) شهرک فرهنگیان فاز یک با حصور مسئولین برگزار می شود.
محمدی گلباران و عطرافشانی مزار شهدا، گردهمایی 2013 نفر از پیشکسوتان جنگ و جبهه، رونمایی از سه عنوان کتاب دفاع مقدس، گردهمایی زنان فعال در دفاع مقدس، برگزاری 40 یادواره شهدا در سطح استان، اجرای بیش از 50 برنامه ورزشی، مراسم عصر خاطره و ... را از دیگر برنامه های شاخص این هفته برشمرد و گفت: همچنین در این هفته از مجسمه شهیدان صیاد شیرازی و شوشتری به ارتفاع هفت متر در گردنه مرصاد رونمایی خواهد شد.
وی در بخش دیگری از سخنانش به نقش استان کرمانشاه درهشت سال دفاع مقدس اشاره کرد و گفت: براساس پژوهشی که اخیرا انجام گرفته، جنگ تحمیلی به چهار مرحله تقسیم شده که استان کرمانشاه در همه این مراحل نقش پررنگی داشته است.
مدیرکل حفظ آثار استان با اشاره به 371 کیلومتر مرز مشترک ایران با عراق، افزود: دشمن از چند مدت پیش از شروع رسمی جنگ( 31 شهریور)، از پنج محور حملاتی را به مرزهای استان آغاز کرده بود.
وی تاکید کرد: در این مدت و تا چهارماه اول جنگ تحمیلی، مقاومت های مردمی در شهرستان های مرزی استان دشمن را زمینگیر کرد، درحالی که آنان آمده بودند با عمق بخشی به مرزهای خود در شهرستان های مرزی امنیت بغداد را تامین کنند.
محمدی یادآورشد: مردم کرمانشاه، مرزنشینان، عشایر و نیروهای مسلح استان با مقاومت خود این خواب دشمن را آشفته و آنها را زمینگیر کردند.
وی اضافه کرد: در مرحله دوم جنگ و در سال 61 رزمندگان اسلام برای بازپس گیری مناطق اشغال شده توسط دشمن همزمان در جنوب غرب و کرمانشاه عملیات هایی را انجام دادند.
مدیرکل حفظ آثار استان افزود: بازی درازی یک، روح الله خمینی(ره)، امیرالمومنین(ع)، بازی دراز دو، مطلع الفجر و محمد رسول الله(ص) شش عملیاتی بود که در این مقطع در استان انجام شد و بخش هایی از اراضی که دشمن تصرف کرده بود، بازپس گیری شد.
وی یادآورشد: پس از انجام این عملیات ها و در مرحله سوم جنگ، تعقیب دشمن به منظور تعمیق و امنیت بخشی به مرزهای استان و کشور انجام گرفت و در این راستا 10 عملیات در مرزهای کرمانشاه اجرا شد.
محمدی عنوان کرد: در سال 67 و در مرحله چهارم از جنگ، علیرغم اینکه در مرزها آتش‌بس اعلام شده بود، اما دشمن در بخش هایی از جنوب کشور و در استان کرمانشاه در مرز سرپل‌ذهاب اقدام به پیشروی و نقض آتش بس کرد که امام(ره) برای مقابله با آنها به رزمندگان اسلام فراخوان دادند.
وی افزود: در مرزهای کرمانشاه، بعثی ها با شکافتن مرز سرپلذهاب زمینه ورود منافقین را به خاک استان فراهم کردند و آنها در سوم مرداد سال 67 وارد استان شدند که با علمیات غرور آفرین مرصاد به درک واصل شدند.

همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان کرمانشاه را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید : 
آخرین خبر کرمانشاه در تلگرام : 
آخرین خبر کرمانشاه در اینستاگرام :
آخرین خبر کرمانشاه در سروش :
آخرین خبر کرمانشاه در ایتا :