ایسنا/ مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه گفت: با دستور وزیر میراث فرهنگی، بزودی تیمی برای مرمت کتیبه ۴ هزار هزار ساله تخریب شده در ثلاث باباجانی به کرمانشاه خواهند آمد.
امید قادری در نشست انعقاد تفاهم نامه همکاری میراث فرهنگی استان کرمانشاه با تیم باستان شناسی از دانشگاه ساپینزا ایتالیا که امروز(30 شهریور) برگزارشد، انجام مطالعات تکمیلی در حوزه بناهای تاریخی استان را از برنامه های جدی این اداره کل برشمرد و اظهار کرد: با توجه به نواقصی که در بحث مستندنگاری و طرح های پژوهشی و مرمتی که برای آثار فاخر تاریخی استان وجود دارد، پیگیری‌هایی را از طریق وزارت میراث فرهنگی انجام دادیم تا این مشکل را رفع کنیم.
وی ورود تیم مطالعاتی دانشگاه رم را نتیجه این پیگیری‌ها دانست و افزود: از آنجایی که کشور ایتالیا یکی از کشورهای مهم تاریخی در دنیا است، بنابراین دانشگاه های این کشور به‌ویژه دانشگاه ساپینزا تجربیات زیادی در بحث مطالعات آثار تاریخی دارند و همچنین باستان‌شناسان آن از دوران گذشته مطالعات مهمی را در خصوص آثار تاریخی ایران انجام داده اند.
مدیرکل میراث فرهنگی استان کرمانشاه تصریح کرد: تجربیات ارزشمند تیم باستان‌شناسی این دانشگاه در بحث مستندنگاری و در مراحل بعدی حفاظت و مرمت آثار تاریخی استان کرمانشاه می تواند منشا اثرات خیر باشد.
وی در ادامه به وجود 4 هزار و 200 اثر تاریخی شناسایی شده در استان کرمانشاه اشاره کرد و گفت: کرمانشاه رتبه دوم وجود بناهای فاخر باستانی را در کشور دارد که با انعقاد تفاهم‌نامه‌ای که امروز(شنبه) با دانشگاه ساپینزا خواهیم داشت، مطالعات تکمیلی بخشی از آثار ارزشمند استان همچون معبد آناهیتا، کاخ فیروزآباد، زیج منیژه، و ...که در مسیر محور ساسانی هستند را انجام خواهیم داد.
قادری در ادامه با بیان اینکه این گروه بازدیدی هم از کتیبه 4000 ساله تخریب شده در شهرستان ثلاث باباجانی خواهند داشت، عنوان کرد: از آنجایی که این اثر مهم تاریخی طی ماه‌های گذشته توسط افرادی که واقف به اهمیت آثار تاریخی نیستند تخریب شد، بنابراین این گروه بازدیدی از آن خواهند داشت و به مستندنگاری آن می پردازند.
وی تاکید کرد: با توجه به اینکه تکه‌های تخریب شده این اثر در اختیار میراث فرهنگی استان قرار دارد، امکان مرمت آن وجود دارد و در این زمینه وزیر میراث فرهنگی هم اخیرا دستور داده که برای مرمت این اثر تیمی مرمت کار به استان اعزام شود.
مدیرکل میراث فرهنگی استان کرمانشاه در ادامه حفاظت از آثار تاریخی را مسئولیتی همگانی دانست و گفت: اخیرا با سازمان های مردم نهاد، نیروهای نظامی و انتظامی و شورای تامین استان رایزنی هایی داشته ایم تا از این پس در بحث حفاظت از آثار تاریخی که در مناطق دورافتاده استان قرار دارند، از همکاری آنها استفاده کنیم.
وی یادآورشد: وجود آثار تاریخی متعدد در کشور ما باعث شده از دیرباز تاکنون شاهد تخریب این آثار از سوی افراد سوداگر باشیم، در این راستا نیاز است تا رسانه ها در بحث فرهنگ‌سازی تلاش بیشتری داشته باشند.همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان کرمانشاه را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر کرمانشاه در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAEEFg3sRsDfJ20ludA
آخرین خبر کرمانشاه در اینستاگرام :
https://www.instagram.com/kermanshah.today
آخرین خبر کرمانشاه در سروش :
http://sapp.ir/Kermanshah.online
آخرین خبر کرمانشاه در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/159186944C9707a58246