فارس/ قائم مقام روشنفکری اقلیم کردستان عراق در این مراسم یادواره از این نویسنده و اندیشمند کُرد به عنوان ستاره درخشان آسمان نام برد و اظهار کرد: دکتر عزالدین مصطفی نویسنده، شاعر، مترجم، روزنامه نگار و استاد دانشگاه برجسته‌ای بود.
وی با اشاره به اینکه دکتر عزالدین معتقد به وجود چارچوب نبود، افزود: این اندیشمند کُرد با آگاهی چارچوب‌ها را شکست و بی‌شک شکستن چارچوب برای فرد روشنفکر امر واجبی است.
قائم مقام وزیر روشنفکری اقلیم کردستان عراق بیان کرد: دکتر عزالدین مصطفی از دانایان کُرد و به عبارتی ستاره درخشان آسمان ادب کردستان به شمار می‌رود.
پروفسور عزالدین مصطفی رسول متولد سال ۱۹۳۴ شهر سلیمانیه و دارای مدرک دکترای فلسفه و از شخصیت‌های برجسته علمی و سیاسی در اقلیم کردستان و عراق بود.
عزالدین مصطفی دارای سوابق سیاسی و علمی بسیار از جمله عضویت در پارلمان کردستان به عنوان نماینده حزب اتحادیه میهنی کردستان و رئیس کمیسیون آموزش عالی بود و سابقه تدریس در دانشگاه‌های اقلیم کردستان از جمله دانشگاه صلاح الدین اربیل را داشت.
از وی تالیفات بسیاری در حوزه‌های مختلف علمی سیاسی و ادبی بر جای مانده است.
محور موضوعی چهارمین روز از برپایی نهمین دوره نمایشگاه بین المللی کتاب کردستان، ادبیات است و به نام زنده‌یاد ملا سلیم تخته‌ای نامگذاری شده که در این روز رونمایی از پنج کتاب از جمله نیشتمانی تازه‌ی شێعرم (کریم دافعی (ک.د.آزاد)، قامه‌تی نوشتاوه‌ی ڕاوێستان (جه‌ماڵ مه‌لایی) و نه‌سری کوردی و گۆڕانی فۆرم (قادر هیدایه‌تی)‌، ده‌سێ گوڵ و ده‌سێ نێرگز (موفیده مه‌زهه‌ر، فاتمه حیجازی)، تینا و داستان‌های اندیشیده‌ شده (محمدرضا کلهر و نجم‌الدین براخاصی) انجام گرفت.
علاوه بر این ۲ نشست علمی با موضوع شعر معاصر کردی و داستان معاصر کردی برگزار شد.
نهمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب کردستان از ۱۰ مهر در محل دائمی نمایشگاه بین‌المللی استان در سنندج کار خود را آغاز کرد و تا ۱۵ این ماه صبح‌ها از ساعت ۹ تا ۱۲:۳۰ و عصرها از ساعت ۱۵:۳۰ تا ۲۰ پذیرای بازدید مردم است.همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان کردستان را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر کردستان در تلگرام :
https://telegram.me/joinchat/AAAAAEIzkR_omLO41FJL8g
آخرین خبر کردستان در اینستاگرام :
https://instagram.com/kurdistan.online
آخرین خبر کردستان در سروش :
http://sapp.ir/Kurdistan.Online
آخرین خبر کردستان در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/156368896Ccff9858d34