ایسنا/مدیرکل دام‌پزشکی استان همدان شعار امسال روز دامپزشکی را «دامپزشکی، امنیت غذایی و رونق تولید» اعلام کرد و گفت: در 6 ماهه امسال 250 تن مواد خام دامی غیرقابل مصرف در استان همدان ضبط شده است.
محمودرضا رسولی با تأکید بر اینکه خیال مردم از نظر بهداشت مراکز عرضه مواد خام دامی راحت باشد، اظهار کرد: در سالجاری 48 هزار و 980 مورد بازدید از مراکز عرضه و توزیع مواد خام دامی استان صورت گرفته است.
وی با اشاره به اینکه یکی از وظایف دامپزشکی کنترل و نظارت بر مواد خام دامی است، تصریح کرد: با توجه به اینکه استان همدان مسیر تردد زائران اربعین است امسال با حساسیت ویژه‌ای در قالب اکیپ‌های نظارتی از واحدهای عرضه مواد خام دامی بازدید می‌شود.
رسولی با اشاره به پلمب 3 واحد قصابی در شهرستان اسدآباد و در مسیر تردد زائران به علت عدم رعایت نکات بهداشتی عنوان کرد: دامپزشکی به صورت روزانه از واحدهای عرضه مواد خام دامی بازرسی می‌کند به‌طوری‌که در طول سال 100 هزار بازدید از مراکز توزیع و عرضه مواد خام دامی صورت می‌گیرد که در سال گذشته 650 واحد متخلف با 580 تن مواد خام دامی غیرقابل مصرف در استان همدان کشف و ضبط شده است.
وی با تأکید بر اینکه در سال جاری 250 تن مواد خام غیرقابل مصرف در استان همدان ضبط شده است، یادآور شد: در 6 ماهه نخست امسال 48 هزار و 980 مورد بازدید از مراکز عرضه توزیع مواد خام دامی صورت گرفت که 379 مورد از این مراکز به مراجع قضایی معرفی شدند.
مدیرکل دام‌پزشکی استان همدان از مردم خواست در صورت مشاهده هرگونه موارد غیربهداشتی را به دامپزشکی اطلاع دهند و گفت: مردم خیالشان از بابت واحدهای عرضه مواد خام دامی راحت باشد چرا که دامپزشکی روزانه از مراکز عرضه بازدید می‌کند.
رئیس اداره دام‌پزشکی اسدآباد نیز ضمن اعلام پلمب 3 واحد قصابی در این شهرستان، با بیان اینکه سلامت مردم شوخی بردار نیست و با خاطیان عرصه سلامت به شدت برخورد می شود، اظهار کرد: باتوجه به در پیش بودن ایام اربعین حسینی و تردد زائران اباعبدالله الحسین(ع) از مسیر شهرستان اسدآباد و تشدید بازرسی های این اداره از مراکز عرضه موادخام دامی به ویژه واحدهای بین راهی، از ابتدای مهرماه تاکنون با وجود تذکرات قبلی و عدم توجه به اخطاریه های این اداره، تعداد 3 واحد قصابی در سطح شهر، جاده کرمانشاه و جاده سنقر، با کسب دستورات قضایی به علت عدم رعایت موازین و مقررات بهداشتی سازمان دام‌پزشکی پلمب شد.
عادل بصیری محمدپور با اشاره به انجام 2 هزار و 150 مورد نظارت و بازرسی از واحدهای فرآورده های خام دامی شهرستان طی 6 ماه گذشته خاطرنشان کرد: در این نظارت و بازرسی ها 82 مورد نمونه برداری برای انجام آزمایش های مربوطه انجام و 6 واحد به‌علت تخلفات بهداشتی با هماهنگی و همکاری دادستانی و نیروی انتظامی پلمب شده است.
وی در ادامه از آغاز طرح واکسیناسیون رایگان طیور بومی همزمان با سراسر کشور در سطح تمامی روستاهای این شهرستان خبر داد و گفت: طرح واکسیناسیون رایگان طیور بومی علیه بیماری نیوکاسل(به صورت آشامیدنی) از شنبه 13 مهرماه توسط 6 اکیپ دام‌پزشکی شهرستان، در سطح روستاهای کلیایی آغاز شده و تا پایان مهرماه کلیه روستاهای شهرستان به نوبت تحت پوشش واکسیناسیون طیور بومی قرار خواهند گرفت که پیش بینی می شود در این طرح بیش از 60 هزار قطعه طیور بومی مورد واکسیناسیون قرار گیرند.
بصیری محمدپور در پایان با اشاره به اینکه سالانه بیش از یک میلیون هزار واکسیناسیون دام در این شهرستان توسط دام‌پزشکی انجام می گیرد، افزود: بسیاری از واکسیناسیون های دام از جمله تب برفکی، پی پی آر، تب مالت، برسلوز و … رایگان بوده و مشکلی در این رابطه وجود ندارد.


همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان همدان را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر همدان در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAEH4hhdUB7Tpo7icCQ
آخرین خبر همدان در اینستاگرام :
https://www.instagram.com/hamedan_today
آخرین خبر همدان در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/156565504C352376155e