ایرنا/بخشدار ارشق مشگین‌شهر گفت: به‌دلیل خشکسالی و به تاخیر افتادن بهره‌برداری از سدسبلان ۸۰ روستای این بخش با کمبود آب مواجه هستند.
ظاهر نوری افزود: روستاهای بخش ارشق مشگین‌شهر دارای ۱۲ هزار جمعیت است که در سال‌های اخیر به سبب مشکلات آب، راه و نبود اشتغال عده‌ای به شهرهای دیگر مهاجرت کردند.
وی ادامه داد: هرچند از سال گذشته مهاجرت معکوس در مناطقی از این بخش به لحاظ اشتغال پایدار روستایی اتفاق افتاده ولی هنوز کاهش جمعیت این روستاها نگران کننده است.
وی بیان کرد: ۷۵ روستای این بخش در نوار مرزی آذربایجان واقع شده که از داشتن آب سالم و کافی و راه مناسب محروم هستند.
نوری اظهار داشت: درحال حاضر آب مورد نیاز بیشتر این روستاها از چاه تامین می شود که از بهداشت لازم برخوردار نیست و آب برخی از روستاها هم از طریق تانکر سیار آب‌رسانی تهیه می شود.
بخشدار ارشق افزود: دلیل اصلی کمبود آب این روستاها تکمیل نشدن سد سبلان است که بهره‌برداری آن به تاخیر افتاده و اگر این سد راه اندازی شود مشکل و کمبودی در تامین آب روستاها وجود نخواهد داشت.
وی گفت: خواسته‌های اصلی مردم این بخش، تامین آب آشامیدنی، ترمیم و آسفالت راه‌ها است که با تکمیل سد سبلان و احداث راه‌های روستایی با تامین قیر رایگان این مطالبات تحقق می یابد.
نوری اظهار داشت: برای تامین آب روستاهای بخش ارشق سه مجتمع آبرسانی احداث شده که این مجتمع‌ها کفاف تامین آب آشامیدنی روستاها را ندارد.
وی اضافه کرد: مجتمع جبارلو آب ۳۲ روستا، مجتمع دره بیگلو آب ۲ روستا و مجتمع خلیف داود هم آب ۲ روستا را تامین می کند که نیاز است با توسعه آنها کمبود آب روستاها برطرف شود.
بخشدار ارشق گفت: احداث مجتمع سیدبیگلو هم در حال پیگیری است و در صورت اجرای آن آب آشامیدنی ۹ روستا تامین می شود.
وی گفت: برای جلوگیری از مهاجرت ساکنان این روستاها اشتغال پایدار روستایی با ارایه تسهیلات کم بهره مدنظر قرار گرفته و این طرح موجب مهاجرت معکوس به روستاهای منطقه شده است.

کمبود آب


همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان اردبیل را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر اردبیل در تلگرام :
http://telegram.me/joinchat/AAAAAEKMRiNB88Qz3ta3yA
آخرین خبر اردبیل در اینستاگرام :
https://instagram.com/ardabiltoday
آخرین خبر اردبیل در سروش :
https://sapp.ir/Ardebil.online
آخرین خبر اردبیل در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/155975680Ca4c0334253