باشگاه خبرنگاران/معاون بهداشت و درمان جمعیت هلال‌احمر استان همدان گفت: به افرادی که قصد سفر به عتبات در ایام اربعین را دارند توصیه می‌شود واکسن آنفلوآنزا و مننژیت را پیش از سفر تزریق کنند.
خاکسار عشاق، با تاکید بر اینکه واکسنی به نام واکسن سفر اربعین نداریم گفت: همه افراد پرخطر باید قبل از سفر اربعین واکسن آنفولانزا و مننژیت بزنند.
او افزود: افراد پرخطر شامل افراد بالای ۶۵ سال، افراد دارای سابقه ابتلا به بیماری‌های صعب‌العلاج، خاص و مزمن، مادران باردار، افراد دارای نقص سیستم ایمنی، افراد کم توان، کودکان زیر ۵ سال و افراد دارای بیماری قلبی یا کلیه که توان ضعیفی برای مقابله با عفونت‌ها دارند، باید قبل از سفر به کربلا واکسن مننژیت و آنفولانزا بزنند.
خاکسار عشاق با ابراز اینکه واکسن آنفلوآنزا عارضه جدی ندارد، افزود: تنها عارضه آن ابتلا به شبه‌آنفلوآنزای ضعیف به‌مدت چند روز است.
معاون بهداشت و درمان جمعیت هلال‌احمر استان همدان با توجه به در پیش بودن ایام اربعین هم تأکید کرد: به افرادی که قصد سفر به عتبات در ایام اربعین را دارند توصیه می‌شود حتماً واکسن آنفلوآنزا و مننژیت را پیش از سفر تزریق کنند.
خاکسار با بیان اینکه واکسن های شرکت های خصوصی و زیارتی هم همان واکسن آنفولانزا است افزود: افرادی که جزء گروه پرخطر قرار دارند، حتماً باید واکسن مننژیت را پیش از رفتن به کشور عراق دریافت کنند تا دچار مشکل نشوند.
او گفت: واکسن آنفلوآنزا به‌تعداد کافی در درمانگاه هلال‌احمر موجود بوده و مشکل نداریم و ۳۰۰ دوز واکسن مننژیت هم از محل سهمیه حجاج باقی مانده که متقاضیان با مراجعه به درمانگاه می‌توانند آن را دریافت کنند.
خاکسار گفت: هزینه واکسن مننژیت ۶۰ هزار تومان و آنفلوآنزا نزدیک به ۳۵ هزار تومان است که افراد می‌توانند صبح‌ها با مراجعه به درمانگاه هلال‌احمر آن را دریافت کنند.
او افزود: البته برای افرادی که قصد سفر به خارج کشور مانند عربستان، عراق یا کشور‌های آفریقایی را ندارند، نوع عادی واکسن مننژیت که سبک‌تر بوده و به‌طور فراوان در مراکز بهداشتی، درمانی موجود است، کفایت می‌کند.
او با بیان اینکه واکسن آنفلوآنزا در هر سال با توجه به ویروس سال‌های پیش تهیه می‌شود، گفت: تزریق این واکسن برای عموم مردم توصیه نمی‌شود، زیرا پس از گذراندن دوره بیماری بهبود می‌یابند، اما ویروس آنفلوآنزا ممکن است برای برخی افراد، بسیار خطرناک و حتی کشنده باشد.
آنفلوآنزا یکی از عفونت‌های ویروسی دستگاه تنفس است که شیوع آن هزینه‌های زیادی را به جامعه تحمیل می‌کند به همین دلیل هر سال با فرارسیدن فصل سرما، واکسن آنفلوآنزا در مراکز درمانی و درمانگاه هلال‌احمر عرضه می‌شود.


همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان همدان را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر همدان در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAEH4hhdUB7Tpo7icCQ
آخرین خبر همدان در اینستاگرام :
https://www.instagram.com/hamedan_today
آخرین خبر همدان در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/156565504C352376155e