فارس/چندسالی است که راهپیمایی عظیم عاشقان حسینی در ایام اربعین برای زیارت امام حسین(ع) با حضور خیل عظیم دل سوختگانش برگزار می‌شود.
برای تسهیل در حضور زائرین اربعین در این راهپیمایی بزرگ هر ساله تدابیری اندیشیده و اقداماتی انجام می‌شود، یکی از مباحث مهم در این زمینه حمل و نقل زائران اربعین است که دستگاه‌ها و نهادهای مختلفی مثل سازمان حمل و نقل جاده‌ای، راه‌آهن کشور برای جابه جایی زائران آماده و به عنوان کمیته حمل و نقل ستاد اربعین تعیین می‌شوند.
در این راستا مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان مرکزی با اشاره به وضعیت حمل و نقل زائران اربعین گفت: از این استان 150 دستگاه اتوبوس و 50 دستگاه مینی‌بوس برای جابه‌جایی زائران کربلا در نظر گرفته شده است.
علی زندی‌فر افزود: بر اساس مصوبه ستاد اربعین ارائه خدمات حمل و نقلی به زائران تا سوم آبان ماه بوده اما تا زمانی که مسافر وجود داشته باشد این کار ادامه دارد.
وی با اشاره به ثابت بودن بهای بلیت اتوبوس سفر به اربعین افزود: امسال نیز مانند سال گذشته بهای بلیت اتوبوس برای سفر به اربعین 80 هزار تومان و بهای سفر با مینی‌بوس نیز 40 هزار تومان است.
مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان مرکزی تصریح کرد: سال گذشته 16 هزار زائر توسط وسایل حمل‌ونقل عمومی استان جابه‌جا شدند، همچنین تعدادی از رانندگان اتوبوس با تخفیف 60 هزار تومان اقدام به جا به جایی زائران کردند.
مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان مرکزی بیان کرد: این اتوبوس‌ها در محور مهران و اندیمشک به استان مرکزی فعالیت خواهند داشت.
زندی‌فر با بیان اینکه همه اتوبوس‌ها و مینی‌بوس‌ها مورد بازرسی فنی و تجهیزات قرار گرفته‌اند و به رانندگان آنها آموزش‌های لازم ارائه شده است، ادامه داد: سه جلسه کمیته حمل و نقل سوخت در اداره‌کل برگزار شده که همه این اقدامات در راستای ساماندهی زائران اربعین بوده است.
وی با اشاره به روند جابه‌جایی مسافرین سایر مقاصد نیز گفت: در سایر مسیرها و استان‌ها به منظور رفاه حال زائران اربعین و تعبیه اتوبوس‌های مورد نیاز، پیش فروش بلیت به صورت موقت قطع و بلیت‌ها به صورت روز فروش ارائه می‌شوند، هیچ گونه افزایش قیمتی ندارند و تنها در ابتدای امسال 20 درصد افزایش داشته‌اند.
مدیرکل راه‌آهن اراک نیز با اشاره به روند جابه‌جایی مسافران اربعین به‌وسیله راه‌آهن گفت: براساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده از تاریخ 15 تا 30 مهر ماه 214 راه مسافری رفت و برگشت از مسیر مشهد ـ اهواز، تهران ـ اهواز و سایر استان‌های کشور به اهواز تعیین شده است.
محمدرضا قربانی افزود: همچنین در محور جنوب و غرب نیز 200 هزار صندلی قطار ایجاد شده که در ۲۱۴ قطار بین مشهد - اهواز(۶۴ رام)، قم و زاهدان - اهواز(۱۲رام) و تهران - اهواز(۱۳۸ رام) پیش‌بینی و برای محور تهران - کرمانشاه، مشهد - کرمانشاه و اصفهان - کرمانشاه ۲۲۹ رام قطار تعریف شده، باتوجه به این که تمامی قطارهای اربعین از مسیر راه آهن اراک عبور می‌کنند در مجموع ۴۴۳ قطار در مجموعه استان مرکزی است.


همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان مرکزی را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر استان مرکزی در تلگرام :
http://t.me/joinchat/AAAAAEIBAERz9lL-KoaHAg
آخرین خبر استان مرکزی در اینستاگرام :
https://instagram.com/markazi_today
آخرین خبر استان مرکزی در سروش :
http://sapp.ir/Markazi.online
آخرین خبر استان مرکزی در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/157810688C326514760f