تسنیم/محسن شانقی در مراسم شروع رسمی تولید و عرضه گوشت مرغ رتبه‌بندی شده در استان مرکزی که به صورت هم‌زمان در سراسر کشور به افتتاح رسید با اشاره به بازخورد اجرای این طرح در استان مرکزی اظهار داشت: یک واحد کشتار صنعتی مرغ در استان مرکزی و واقع در شهرستان دلیجان هم‌زمان با سایر واحدهای کشتار صنعتی مرغ سراسر کشور به سیستم مرغ بسته‌بندی رتبه‌دار مجهز شد.
وی افزود: براساس این طرح تمامی کشتارگاه‌های استان مرکزی مکلفند مرغ کشتارشده را براساس رتبه‌بندی به بازار هدف خود ارائه دهند.
مدیرکل دامپزشکی استان مرکزی تصریح کرد: درحال حاضر تعداد 5 کشتارگاه صنعتی کشتار مرغ در سطح استان مرکزی فعالیت دارند که از این تعداد دو واحد کشتارگاهی به این سیستم تجهیز شده و هر یک به تفکیک ظرفیت تولید 6 هزار قطعه مرغ در ساعت و در مجموع 12 هزار قطعه در ساعت تولید دارند.
شانقی ادامه داد: 3 واحد کشتارگاهی مرغ دیگر در استان مرکزی هر یک به تفکیک ظرفیت تولید 2 هزار قطعه مرغ در ساعت و در مجموع این سه کشتارگاه ظرفیت تولید 6 هزار قطعه مرغ در ساعت را دارند.
وی عنوان کرد: استان مرکزی سالانه ظرفیت تولید بیش از 59 هزار تن گوشت مرغ را دارد و در 6 ماهه نخست سال 98 در استان موفق به تولید 29 هزار تن گوشت مرغ شده‌ایم.
مدیرکل دامپزشکی استان مرکزی خاطرنشان کرد: پیرو اجرای سراسری این طرح دو کشتارگاه صنعتی مرغ استان مرکزی قابلیت رتبه‌بندی تولیدات و تخلیه اندام مرغ‌های ذبح شده را به دست آورده‌اند که این دستاورد گام موثری در عرصه تولید گوشت مرغ محسوب می‌شود.
شانقی بیان کرد: استفاده از سیستم تخلیه اندام مرغ‌های کشتارشده از بروز آلودگی‌های محیطی و نمود آلودگی درمیان کارگران در ارتباط با این صنعت جلوگیری می‌کند، همچنین انجام فرآیند تخلیه اندام مرغ کشتارشده بر افزایش میزان ماندگاری گوشت مرغ نیز تاثیرات مثبتی برجا می‌گذارد.
وی افزود: باتوجه به فرآیند رتبه‌بندی مرغ‌های کشتارشده استان مرکزی و درج رتبه A بر روی بسته‌بندی مرغ توزیع‌شده ممکن است فروش گوشت مرغ در فروشگاه‌های استان مرکزی با اندکی افزایش قیمت مواجه شود و مصرف‌کنندگان باید بدانند این افزایش قیمت گران‌فروشی نیست و تنها به سبب افزایش گوشت مرغ مصرفی اعمال شده است.
مدیرکل دامپزشکی استان مرکزی ادامه داد: تجهیز واحدهای صنعتی کشتار مرغ به سیستم رتبه‌بندی و تخلیه اندام مرغ کشتارشده هزینه‌های مختص به خود را دارد که شرایط حاکم بر بازار و تحریم‌های اعمال شده در این زمینه بی تاثیر نیستند اما با توجه به اهمیت کیفی‌سازی تولید گوشت مرغ درنظر داریم طرح مذکور را به صورت تشویقی و تا پایان امسال در میان کشتارگاه‌های صنعتی استان مرکزی به اجرا برسانیم.
شانقی عنوان کرد: باتوجه به وظایف ذاتی این مجموعه درنظر داریم اطلاع‌رسانی لازم را به عموم مردم داشته باشیم تا با کسب آگاهی لازم نسبت به تامین مرغ مصرفی سبد غذایی خود اقدام کنند زیرا اجرای این طرح ارتقاء سطح بهداشت و ایمنی توام با رعایت حقوق شهروندی مبنی بر پرداخت قیمت گوشت خالص مرغ مصرفی را به همراه دارد.
وی خاطرنشان کرد: یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های رتبه‌بندی مرغ تولیدی استان مرکزی و اخذ رتبه A قابلیت صادرات آن به خارج کشور است و باتوجه به اینکه اکثریت گوشت مرغ تولیدی درون استان مرکزی رتبه B دارند می‌توانند با مجهز شدن به این سیستم و اخذ رتبه کافی در زنجیره صادراتی قرار گیرند.
مدیرکل دامپزشکی استان مرکزی بیان کرد: استان مرکزی ظرفیت تولید سالانه بیش از 59 هزارتن گوشت مرغ را دارد که از این میزان 35 تا 40 درصد مازاد بوده و دو واحد کشتاری صنعتی تجهیز شده به سیستم تخلیه اندام موفق به اخذ کد RI شده‌اند که این دستاورد در عرصه صادرات تولیدات به خارج کشور بسیار مهم و کارآمد است.


همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان مرکزی را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر استان مرکزی در تلگرام :
http://t.me/joinchat/AAAAAEIBAERz9lL-KoaHAg
آخرین خبر استان مرکزی در اینستاگرام :
https://instagram.com/markazi_today
آخرین خبر استان مرکزی در سروش :
http://sapp.ir/Markazi.online
آخرین خبر استان مرکزی در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/157810688C326514760f