فارس/ سرهنگ جمال سلمانی در جلسه کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان که در دفتر استاندار کردستان برگزار شد، با اشاره به اینکه پلیس امنیت اقتصادی با در نظر گرفتن اقداماتی که در حوزه اقتصادی انجام شده فعالیت می‌کند، اظهار کرد: با ارسال شیوه‌نامه‌ای که از سوی ریاست جمهوری به استان‌ها ابلاغ شده قرار است پلیس اقتصادی گمرک در گمرک‌های دریایی و مرزی کشور مستقر شود.
وی افزود: براساس این شیوه نامه لازم است در مرز باشماق نیز پلیس گمرک مستقر شود اما مشکل مکان و فضا وجود دارد و در صورت تامین فضا پلیس گمرک در مرزها مستقر خواهند شد.
وی خاطرنشان کرد: براساس شیوه‌نامه ابلاغی یاد شده باید ساختمان توسط پایانه و راهداری تجهیز شود اما ساختمانی که در مرز وجود دارد زیرنظر استانداری است و باید به سازمان راهداری تحویل شود در غیر اینصورت تجهیزات باید از سوی استانداری انجام گیرد.
رئیس پلیس آگاهی استان کردستان عنوان کرد: باید در مکانی که برای استقرار پلیس اقتصادی گمرک تعیین می‌شود 6 نفر شبانه‌روز در مکان مورد نظر مستقر شوند.
دبیر کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان کردستان نیز در این جلسه با اشاره به مصوبات جلسه قبل اظهار کرد: با عنایت به وجود واحدهای تولیدی سیگار در استان کردستان و صادرات مقادیری متنوعی توسط شرکت‌های بومی استان به بسیاری از کشورها در جلسه قبل مقرر شد باتوجه به نبود گمرک تخصصی اقلام دخانی به منظور انجام تشریفات گمرکی لازم توسط، گمرکات استان پیگیری شود.
علی خداویسی بیان کرد: این اقدام توسط گمرکات استان پیگیری شده است و براساس اعلام گمرکات استان کردستان، برای انجام تشریفات گمرکی اقلام دخانی گمرک استان به صورت موردی، مجوز لازم را برای شرکت‌های تولیدکننده اقلام دخانی دریافت کرده و مشکلی در این راستا نداریم.
وی به توقیف خوردهای حامل کالاهای تولیدی در استان پرداخت و بیان کرد: این امر موجب گلایه‌مندی سرمایه‌داران و تحمیل ضرر و زیان به تولیدکنندگان داخلی شده است و نیاز به پیگیری داشت که براساس پیگیری‌های انجام شده قرار شد با استان آذربایجان غربی و زنجان صحبت شود تا گیر و گرفتا‌های لازم در این راستا بطرف شود و جلوی محموله کالاهای تولیدی گرفته نشود.
معاون گمرکات استان کردستان نیز آمار خروجی مسافر از باشماق را 345 هزار و 295 نفر در 6 ماهه نخست امسال خواند و گفت: آمار ورودی مسافران از طریق گمرک باشماق استان 334 هزار و 994 نفر بوده است.
وی به تعداد ماشین‌های همراه مسافران ورودی و خروجی گمرک باشماق پرداخت و بیان کرد: ماشین‌های همراه مسافران هشت هزار و 883 دستگاه بوده است.
مدیر شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی کردستان نیز در این جلسه اظهار کرد: براساس مصوبه سال 97، برای عراق و اقلیم کردستان به صورت جداگانه معافیت 200 و 300 لیتری باید لحاظ شود اما استان کردستان معافیت 200 لیتری را همچنان اعمال می‌کند.
عبدالله گیتی‌منش عنوان کرد: باید مشکل معافیت سوخت عرضه شده به اتوبوس‌ها و کامیون‌ها به اقلیم برطرف شود چرا که از بین استان‌های مرزی فقط کردستان 200 لیتر اعمال می‌کند در حالیکه استان‌های آذربایجان غربی و ایلام 300 لیتر را به اقلیم کردستان عرضه می‌کنند و باید سازمان حمل و نقل جاده‌ای لینک لازم را ایجاد کند تا بتوان عرضه سوخت کردستان نیز به 300 لیتر برسد.همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان کردستان را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر کردستان در تلگرام :
https://telegram.me/joinchat/AAAAAEIzkR_omLO41FJL8g
آخرین خبر کردستان در اینستاگرام :
https://instagram.com/kurdistan.online
آخرین خبر کردستان در سروش :
http://sapp.ir/Kurdistan.Online
آخرین خبر کردستان در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/156368896Ccff9858d34