باشگاه خبرنگاران/ محمود ادیبان، رئیس میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان اشکذر گفت: به منظور حفظ آثار و ابنیه تاریخی عملیات مرمت سردر ورودی شمالی قلعه تاریخی همت آباد واقع در بخش رستاق شهرستان اشکذر انجام شد.
او با بیان اینکه حفظ اصالت بنا هنگام مرمت، از اهمیت بالایی برخوردار است، افزود: این عملیات با مصالح خشت و گل به صورت کاملا سنتی شامل باز سازی سقف ورودی، کنو شکنی، سبک سازی، کاهگل و آجرفرش پشت بام، استحکام بخشی ستون ها، اجرای شرفی و نصب ناودان‌ها صورت گرفت.
ادیبان اظهار داشت: قلعه همت آباد در ورودی این روستا بنا شده ودارای حصار‌های بلند با ضخامت ۲ متر و برج‌های حفاظتی دید بانی است که دروازه جنوبی آن تخریب شده و اکنون دروازه شمالی آن مرمت و از تخریب آن جلوگیری شد.
رئیس میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان اشکذر گفت: قلعه همت آباد که دوره ساخت آن به قرن ۷ و ۸ هجری قمری برمی‌گردد، از مسجد، خانه‌ها، آب‌انبار و کوچه‌های سرپوشیده و باز تشکیل‌شده و در مجموع با برج و بارو و حصار محصور شده است.
روستای همت آباد یکی از روستا‌های بخش رستاق دارای آثار تاریخی ارزشمندی مانند قلعه، کاروانسرا، خانه‌های تاریخی و آب انبار‌ها و غیره است و تنها چاپارخانه شهرستان در این روستا بنا شده است.همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان یزد را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر یزد در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAEGzGLxClrDga39YQQ
آخرین خبر یزد در اینستاگرام :
https://instagram.com/yazd_today
آخرین خبر یزد در سروش :
http://sapp.ir/Yazd.Online
آخرین خبر یزد در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/155451392Cdb9bc9fb1b