تسنیم/ رضا اعظمی امروز در جلسه شورای پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان کردستان که با حضور اعضای شورا در این شهر برگزار شد، با تاکید بر ضرورت پیشگیری از جرایم، خشونت، توهین و فحاشی در جامعه اظهار داشت: امروزه اهمیت پیشگیری از وقوع جرایم بر کسی پوشیده نیست و باید رعایت این امر مهم مطرح و اقداماتی در این راستا صورت گیرد.
وی با تاکید بر اینکه نهادها و ارگان‌های متولی پیشگیری از وقوع جرائم بر اساس دستورالعمل ابلاغی اقدام کنند، افزود: برگزاری کارگاه‌های کنترل خشم بسیار مهم و جدی بوده و باید باکمک ادارات مربوطه و مشاوران به این ضرورت پرداخته شود.
معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان کردستان تصریح کرد: برنامه عملی پیشگری از خشونت در جامعه ابلاغ و در این زمینه نیز کمیته‌هایی نیز تشکیل شده و باید ادارات هر چه سریع‌تر براساس دستورالعمل اقدام کرده چراکه مصوبات این شورا لازم‌الاجراست و در غیر این‌صورت قطعاً تعقیب کیفری دارد.
وی با بیان اینکه از پنج عنوان جرم نخست کردستان، سه مورد آن به بحث خشونت ارتباط دارد، گفت: متأسفانه خشونت از نوع کلامی، لفظی، ایراد ضرب و جرح افزایش یافته و باید در این راستا اقدامات پیشگیرانه جدی انجام شود.
اعظمی با بیان اینکه بستر فرهنگ‌سازی در سازمان آموزش و پرورش فراهم است، تصریح کرد: باید به کمک دانشگاه‌ها و مراکز مشاوره‌ای جلسات مشاوره در مدارس به‌صورت کارشناسی برگزار و راهکارهای حل مشکلات ارائه شود.
معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان کردستان با بیان اینکه طرح نماد؛ طرح نظام مراقبت از دانش‌آموزان با همکاری آموزش و پرورش در استان اجرایی شد، خاطرنشان کرد: خوشبختانه بر اساس نظرسجی در کشور، استان کردستان رتبه نخست را در این بخش کسب کرده است.
همچنین سید حجت فرجی، جانشین دادستان دادگاه نظامی کردستان نیز در ادامه با بیان اینکه خشونت در سازمان ملل متحد به عنوان مسئله مهم مورد بررسی قرار گرفته و در حال پیگیری جدی است، اظهار داشت: چالش‌‌هایی در خصوص نظارت بر مجرمان خطرناک وجود دارد که باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد.
وی با بیان اینکه طرح برخورد و جمع‌آوری مجرمین خطرناک به‌دلیل رعایت حقوق افراد، طرح راحتی نیست، افزود: باید کنترل و نظارت بیشتری در این حوزه لحاظ شود.
جانشین دادستان دادگاه نظامی کردستان با بیان اینکه در حوزه نظارت برمجرمان خطرناک چالش‌هایی در جرم شناسی وجود دارد، گفت : نبود معیار مشخص برای تعیین مجرمین خطرناک و صرف فقط نام بردن آنها کفایت نخواهد کرد.
فرجی با تاکید بر اینکه باید دیدگاه حقوقی و کارشناسی نسبت به پیشگیری از خشونت داشته باشیم، خاطرنشان کرد: تشکیل بانک اطلاعاتی و ثبت اطلاعات مجرمان شاید در کشف مجرمین موثر باشد اما چون انسان موجودی متغیربوده، بنابراین ثبت اطلاعات افراد و تحت تعقیب و پیگیری، ممکن است به نوعی منجر به تولید خشونت شود.
وی با ذکر اینکه در پیشگیری از خشونت باید تامین و تضمین امنیت اولویت باشد، اعلام کرد: طرح پیشگیری از خشونت توسط نظامیان و طرح پیشگیری از خشونت علیه نظامیان در حال پیگیری و بررسی است.
جانشین دادستان دادگاه نظامی کردستان خاطرنشان کرد: باید اگر کسی مرتکب جرم شد، راهکارهای کنترل، مراقبت و بازپروری فرد پیش‌بینی شود نه نابودی و تحقیر کردن افراد که بعداً نیز از جامعه ترک شود.همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان کردستان را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر کردستان در تلگرام :
https://telegram.me/joinchat/AAAAAEIzkR_omLO41FJL8g
آخرین خبر کردستان در اینستاگرام :
https://instagram.com/kurdistan.online
آخرین خبر کردستان در سروش :
http://sapp.ir/Kurdistan.Online
آخرین خبر کردستان در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/156368896Ccff9858d34