ایرنا/ رئیس اداره نظارت بر حیات وحش حفاظت محیط زیست ایلام گفت: ۱۶۹ مورد تلفات جاده ای گونه های حیات وحش طی ۱۵ ماه گذشته در این استان گزارش و ثبت شده است.
اکبر محمدزاده اظهار داشت: طی ۱۲ ماهه سال ۹۷ تعداد ۱۴۳ مورد و در سه ماهه نخست امسال نیز ۲۶ مورد از گونه های مختلف حیات وحش بر اثر تصادف جاده ای تلف شده اند.
وی افزود: بیشترین میزان تلفات سال گذشته در شهرستان بدره با ۴۱ مورد و هفت مورد نیز فصل بهار در محورهای مواصلاتی این شهرستان از بین رفته اند که عمده این وحوش شغال و روباه بالغ قابل جفت گیری و زادآوری بوده اند.
رئیس اداره نظارت بر حیات وحش حفاظت محیط زیست ایلام یادآور شد: در کارگروه و کمیسیون راه های ایلام به کرات از مسئولان راه و شهرسازی استان خواسته شده در جاده های بین شهری حد فاصل هر ۲۰۰ متر یک معبر و گذرگاه برای عبور وحوش در نظر بگیرند و از مسدود کردن کل جاده با نیوجرسی یا جداکننده های بتنی خودداری کنند.
محمدزاده گفت: همچنین ایجاد زیرگذر یا روگذر برای عبور وحوش در راه های مواصلاتی از دیگر طرح های ارائه شده به مسئولان راه و شهرسازی است و لحاظ پیوست های زیست محیطی و رعایت حقوق حیوانات از ضرورت های ابلاغ شده به دستگاه های زیرساخت ساز از جمله راه وشهرسازی است.
وی تاکید کرد: از دلایل اصلی تلفات جاده ای وحوش سهل انگاری یا فقر فرهنگ زیست محیطی رانندگان است که بی مبالاتی این گونه رانندگان موجب مرگ یا آسیب جدی به وحوش در اثر تصادف با ماشین می شود.
رئیس اداره نظارت بر حیات وحش حفاظت محیط زیست ایلام افزود: وحوش هنگام عبور از عرض جاده و بیشتر شب هنگام با خودروهای عبوری برخورد مرگبار دارند و متاسفانه گاها برخی رانندگان در حرکتی ناپسند به عمد و برای تفنن و اسباب خنده نور چراغ خودرو را مستقیم بر چشمان حیوان در حال حرکت از عرض جاده می تابانند.
محمدزاده توضیح داد: در این گونه مواقع حیوان به علت تابش مستقیم نور چراغ خودرو به چشمانش دچار استرس و وحشت شده و بعضی اوقات قدرت حرکت را از دست می دهد و با خودرو برخورد می کند.
وی اظهار داشت: با مرگ هر گونه وحوش یا تخریب زیستگاه ها در هر نقطه ای زیان و خسارتی جبران ناپذیر به حیات وحش وارد می آید و در چرخه زاد و ولد، شکار و زنجیره حیات جانوری خلل ایجاد و محیط زیست یک گام به زوال نزدیک تر می شود.همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان ایلام را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر ایلام در تلگرام :
https://telegram.me/joinchat/AAAAAEJoYw5sb596nU7kpg
آخرین خبر ایلام در اینستاگرام :
https://www.instagram.com/ilamkhabar_today
آخرین خبر ایلام در سروش :
http://sapp.ir/Ilam.online
آخرین خبر ایلام در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/159645696Cfa1f01671a