تسنیم/ هر ساله افراد زیادی به مراکز پزشکی قانونی سطح کشور مراجعه کرده و متقاضی سقط درمانی هستند که پس از بررسی شرایط و مدارک پزشکی، برای برخی از آنان مجوز سقط صادر می‌شود.
با توجه به اهمیت موضوع سقط جنین نه‌تنها در استان ایلام بلکه در سطح کشور با دکتر علیزاده مهاجر مدیرکل پزشکی قانونی استان ایلام، مباحث و سئوالات مرتبط با «سقط درمانی» را درمیان گذاشتیم تا از چند و چون موضوع آگاه و آن را تقدیم حضور خوانندگان کنیم.
مدیرکل پزشکی قانونی استان ایلام در بررسی آمار مقایسه‌ای درخواست‌های سقط جنین درمانی اظهار داشـت: در 6 ماهه اول سال 97 در مقایسه با مدت مشابه در سال 98 پزشکی قانونی استان در سال 97 با 44 مورد و در سال 98 با 53 مورد در خواست سقط درمانی مواجه و رسیدگی کرده است.
علیزاده مهاجر، به پژوهش انجام شده در استان ایلام مرتبط به سقط درمانی توسط واحد پژوهش پزشکی قانونی استان ایلام با نظارت خود خبر داد و گفت: در این پژوهش احراز شده است که 80 درصد سقط درمانی‌ها در استان ایلام به دلیل حادث شدن‌ناهنجاری‌های جنینی است و 20 درصد دیگر آن را بیماری مادر تشکیل می‌دهد.
این متخصص پزشکی قانونی گفت: علل ناهنجاری‌های جنینی در ایلام بیشترین فرآوانی در خواست سقط درمانی را به خود اختصاص داده است.
مدیرکل پزشکی قانونی استان ایلام در ادامه افزود: 52 درصداز درخواست‌های سقط جنین در استان ایلام منجر به صدور مجوز شده است.
وی به برخی موارد که نیاز به دستور مقام قضایی برلی سقط درمانی ندارد اشاره و یادآور شد: با درخواست شخصی به پزشکی قانونی، ارائه مدارک و سپس ارجاع به مشاور و متخصصان پزشکی در صورت تشخیص صدور مجوز سقط درمانی صادر می‌شود.
مدیرکل پزشکی قانونی استان ایلام، صدور مجوز سقط درمانی را تابع الزاماتی عنوان کرد و گفت: الزامات جنینی به بیماری‌های اطلاق می‌شود که مغایر با حیات بوده و یا درصورت تولد جنین باعث حَرَج مادر می‌شود.
وی در ادامه گفت: الزام دیگر الزامات مادری است که حادث شدن آن جان مادر را به خطر می‌اندازد.
علیزاده مهاجر، رعایت الزامات جنینی و مادر در صدور مجوز سقط درمانی را ضروری دانست و گفت: مدت زمان اجازه صدور مجوز سقط درمانی 19 هفته و یک روز است و بعد از این مدت پزشکی قانونی در صورت الزامات مادری و جنینی نیز اجازه صدور مجوز سقط درمانی را نخواهد داد.
مدیرکل پزشکی قانونی استان ایلام در پاسخ به این سئوال در شرایط رسیدن سن جنین به 19 ماه و یک روز و الزامات مادری و جنینی به سقط تکلیف چیست؟ گفت: در چنین مواردی کمیته‌ای در دانشگاه علوم پزشکی استان‌های کشور پیش بینی شده است که این کمیته وظیفه رسیدگی به چنین مواردی را دارا بوده و برای این گونه کیس‌ها اتخاذ تصمیمم می‌کند.
علیزاده مهاجر، اتخاذ راهکار قانونی برای سقط درمانی را امری ضروری و مقابله کننده و پیشگیرانه از سقط جنین غیر قانونی می‌دادند و در این ارتباط تصریح کرد: سقط‌های غیر قانونی توسط افراد غیرمجاز و محله‌های غیر بهداشتی انجام و انجام و صدور مجوز موجب رعایت قانون، شرع و مسائل فقهی و قضایی و سلامت جامعه می‌شود.همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان ایلام را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر ایلام در تلگرام :
https://telegram.me/joinchat/AAAAAEJoYw5sb596nU7kpg
آخرین خبر ایلام در اینستاگرام :
https://www.instagram.com/ilamkhabar_today
آخرین خبر ایلام در سروش :
http://sapp.ir/Ilam.online
آخرین خبر ایلام در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/159645696Cfa1f01671a