ایرنا/ به دنبال بارندگی‌های چند روز گذشته در استان هرمزگان، ۸ میلیون و ۷۰۰ هزار مترمکعب آب وارد سدهای این استان شد.
اقصی نقاط استان هرمزگان از اوایل هفته گذشته شاهد بارش باران و طوفان و تندباد بود که در روزهای پایانی هفته این بارش‌ها به اوج رسید و در برخی مناطق موجب طغیان رودخانه های فصلی، آبگرفتگی شدید معابر ، شکسته شدن درختان و سقوط آنها شد.
در نتیجه طوفان و تندباد و طغیان رودخانه های فصلی، پنج نفر جان خود را در شرق هرمزگان از دست دادند.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای هرمزگان اظهار داشت: به دنبال بارش‌های چند روز گذشته در مجموع هشت میلیون و ۷۰۰ هزار مترمکعب آب وارد سدهای هرمزگان شد.
هوشنگ ملایی افزود: بیشترین میزان آبگیری با پنج میلیون مترمکعب مربوط به سد جگین است.
وی ظرفیت آبگیری این سد را ۲۱۰ میلیون مترمعکب عنوان کرد و ادامه داد: هم اکنون حجم آب موجود در سدجگین ۱۷۵ میلیون مترمکعب است.
ملایی بیان داشت: سد شمیل و نیان هم ۳ و نیم میلیون متر مکعب آبگیری شده و ۲۰۰ هزار مترمکعب آب نیز وارد سد استقلال میناب شده است.
به گفته وی ظرفیت سد شمیل و نیان که مخزن مشترک دارند، ۹۸ میلیون مترمکعب است و ظرفیت سد استقلال هم ۲۵۰ میلیون مترمکعب می باشد.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای هرمزگان با بیان اینکه هم اکنون وضعیت سدهای هرمزگان از حالت بحرانی خارج شده، گفت: اما با این حال مردم باید در مصرف آب صرفه جویی داشته باشند.
ملایی تاکید کرد: در سال های اخیر کاهش بارندگی موجب کاهش سطح آب‌های زیرزمینی و خشک شدن چاه‌های بسیاری شده که در چنین شرایطی مشارکت مردم در برنامه ریزی و مدیریت منابع آب، استفاده از روش‌های نوین آبیاری و آبیاری قطره ای، جلوگیری از اتلاف آب و تغییر الگوی کشت توسط کشاورزان از مهمترین عواملی است که در ‏مدیریت منابع آب موجود مهم و اثر گذار است.
وی با اشاره به کمبود منابع آب‌های زیرزمینی استان، خاطر نشان کرد: با توجه به محدودیت منابع تولید آب و استمرار بیش از دو دهه خشکسالی در سطح استان و کاهش تولید منابع آب سطحی و زیر زمینی، ضرورت صرفه جویی در بخش کشاورزی و شرب بسیار ضروری می باشد.همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان هرمزگان را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر هرمزگان در تلگرام:
https://t.me/joinchat/AAAAAEMf_BpioJfkQL_L2A
آخرین خبر هرمزگان در اینستاگرام :
https://instagram.com/hormozgan.today
آخرین خبر هرمزگان در سروش :
http://sapp.ir/Hormozgan.Online
آخرین خبر هرمزگان در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/159907840C378e037121