ایسنا/ سنت قدیمی سرکشی از پشت‌بام‌ خانه‌های تاریخی در استان یزد در حالی به دنبال خشکسالی‌های متمادی در سال‌های اخیر به فراموشی سپرده شد که غفلت از این سنت ساده و مردمی در سال پربارش گذشته، خسارات زیادی را به خانه‌ها و ابنیه تاریخی بافت‌های خشت و گلی این منطقه وارد کرد.
از دیرباز مردم یزد که مردمی محتاط و دقیق بودند، هر ساله در اواسط فصل پاییز و قبل از فرا رسیدن ایام بارش به پشت بام‎های خانه‎های خود سر می‌زدند و راه ناودان‌ها را که احتمالاً با لانه‌گذاری پرندگان و خش و خاشاک و دیگر موانع مسدود شده بود، باز می‌کردند.
همین سنت ظاهراً ساده در زمان بارش‌های شدید باران منجر به حفظ ساختمان‌های خشت و گلی یزد، از تجمع و فرونشت آب و ریزش سقف‌ها و ساباط‌‌ها می‎‌شد؛ سنتی که به واسطه فراموشی و به دنبال بارش‌های چشمگیر اوایل سال جاری، موجب ریزش سقف و خسارت به برخی از این خانه‌ها و اماکن تاریخی یزد شد.
«علی اصغر صمدیانی یزد» معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد با اشاره به احیای سنت دیرینه «پایش پشت‌بام‎ خانه‌ها» در یزد، اظهار می‌کند: این سنت که به گذشته‌های دیرین یزد بازمی‌گردد متاسفانه طی 15 سال گذشته به دلیل خشکسالی‌های پیاپی، رو به فراموشی رفت و سال گذشته به دنبال بارش‌های قابل توجه زمستان سال گذشته و بهار امسال، خسارات زیادی به بافت‌ها و خانه‎‌های تاریخی یزد وارد شد.
وی با بیان این که برخی از پشت‌بام‌های خانه‌های تاریخی، ساباط‌ها و بازارچه‌ها به علت غفلت مردم از این سنت قدیمی در ایام مذکور ریزش کرد، می‌گوید: این سنت هر چند از جانب میراث فرهنگی نسبت به ابنیه تاریخی تحت مالکیت و همچنین بازارچه‌ها و بازار تاریخی یزد انجام می‎شود اما در سال گذشته به علت فراموشی در بین مردم، خسارات‌ زیادی به بافت و ابنیه تاریخی یزد وارد شد.
وی برگزاری طرح یک هفته‌ای «بازدید از پشت بام‌ خانه‌های تاریخی یزد» را یکی از اقدامات مؤثر برای احیای این سنت در بین مردم یزد می داند و می‌گوید: امسال با برگزاری این برنامه که از ابتدای این همین هفته آغاز شده و تا پایان هفته نیز ادامه دارد، این سنت مهم و تاثیرگذار را دوباره در بین مردم احیا خواهیم کرد.
صمدیانی‎ یزد اضافه می‌کند: این برنامه در تمام بافت‎های تاریخی استان و با مشارکت مردم و مسئولان مربوطه سراسر استان برگزار می‎شود و در اواسط هفته نیز به صورت نمادین با حضور مدیرکل میراث فرهنگی، شهردار یزد و سایر مسئولان در سطح بافت تاریخی اجرا خواهد شد.
این مسئول در پایان بر اجرای این سنت در مناطق جدید شهر نیز تاکید و خاطرنشان می‌کند: بازدید از پشت‌بام‌ها و مطمئن بودن از عدم گرفتگی ناودان‌ها مختص مناطق تاریخی یزد نیست بلکه با اجرای این طرح در خانه‌های مدرن نیز می‌توان با بهره‌گیری از این سنت از خسارت‌های احتمالی جلوگیری کرد.همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان یزد را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر یزد در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAEGzGLxClrDga39YQQ
آخرین خبر یزد در اینستاگرام :
https://instagram.com/yazd_today
آخرین خبر یزد در سروش :
http://sapp.ir/Yazd.Online
آخرین خبر یزد در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/155451392Cdb9bc9fb1b