همشهری/نبود خیابان‌های مناسب و سیستم حمل‌و‌نقل ریلی، خودروهای فراوان، رعایت نکردن قوانین راهنمایی و رانندگی از سوی بسیاری از رانندگان، وضعیت نابسامان رانندگی و افزایش روز افزون ترافیک شهری در کلان‌شهر اراک وضعیت بغرنجی ایجاد کرده است.
اراک یکی از کلان‌شهرهایی است که رشد و گسترش آن بدون برنامه‌ریزی صحیح و اصولی بوده است. روند صنعتی شدن و استقرار انواع صنایع بدون در نظر گرفتن مسائل زیست‌محیطی و گسترش بی‌ضابطه شهر، تناسب نداشتن رشد صنعت و جمعیت ضمن مواجه شدن این کلان‌شهر با آلودگی‌های محیط ‌زیستی، سبب ایجاد گره‌ها و مشکلاتی از جمله ترافیک در هسته مرکزی اراک شده است.
مراکز درمانی و خرید بسیاری از جمله ساختمان‌ پزشکان، داروخانه‌ و میوه‌فروشی‌ در مرکز شهر قرار دارند. رانندگان پشت ترافیک در خیابان‌های مرکزی اراک ثانیه‌ها را می‌شمارند تا سریع‌تر به مقصد برسند.
یک کارشناس روانشناسی در این زمینه می‌گوید: روزانه شهروندان، زمان زیادی را پشت ترافیک خسته‌کننده شهر اراک از دست می‌دهند. این ترافیک به همراه صرف سوخت و هزینه، بیماری روحی و روانی، استرس و... همراه می‌آورد و فرد را از سلامت دور می‌کند.
«زهره معتمد» با اشاره به این‌که در بسیاری از معابر اصلی شهری اصول مهندسی ترافیک به درستی رعایت نشده است و تابلوهای راهنمایی در محل مناسب قرار نگرفته‌اند، بیان می‌کند: نشستن طولانی‌مدت در خودرو، خستگی ناشی از نداشتن تحرک، مصرف دارو، آلودگی صوتی و هوا، رعایت نکردن مقررات و قوانین راهنمایی و رانندگی، استاندارد نبودن خودروها و خیابان‌ها به‌ ویژه وجود معابر همسطح از عوامل ترافیکی آسیب‌زا به سلامت روان هستند.
وی می‌افزاید: کمبود پارکینگ در شهر، حمل‌و‌نقل عمومی ضعیف و عملیات عمرانی که به جای انجام در حداقل زمان، به مدت طولانی‌ و بدون لحاظ ملزومات ترافیکی انجام می‌شود، همگی از عوامل موثر در ایجاد ترافیک هستند که مشکلات رفتاری فرد را به دنبال دارند. اصلاح آنها و سیستم ترافیکی می‌تواند باعث اصلاح رفتارهای فردی شود و جامعه را به آرامش برساند.
این کارشناس روانشناسی اظهار می‌کند: در خیابان‌های مرکز شهر صدای بوق خودروهایی که روح و روان شهروندان را خدشه‌دار می‌کند، افزایش رو به رشد زندگی شهری، مهاجرت روستاییان به شهرها و میل به شهرنشینی مشکلات فراوانی ایجاد کرده است. ساخت‌و‌سازهای غیر قانونی و توسعه غیر استاندارد شهرها هم گوشه‌ای از این مشکلات است.
معتمد ادامه می‌دهد: ترافیک زاییده زندگی مدرن است.


همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان مرکزی را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر استان مرکزی در تلگرام :
http://t.me/joinchat/AAAAAEIBAERz9lL-KoaHAg
آخرین خبر استان مرکزی در اینستاگرام :
https://instagram.com/markazi_today
آخرین خبر استان مرکزی در سروش :
http://sapp.ir/Markazi.online
آخرین خبر استان مرکزی در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/157810688C326514760f