دیار آفتاب/بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی در افتتاحیه دوازدهمین نمایشگاه بین المللی سنگ ایران که در شهرستان محلات(نیمور) برگزار شد با اشاره به معادن غنی سنگ در ایران گفت: کشور ایران تا ۲ قرن دیگر دارای معادن سنگ است.
وی با اشاره به سهم ۱.۱ درصدی ایران در سهم تجارت سنگ دنیا، افزود: تولید سنگ در دنیا ۱۴۰ میلیون تن به ارزش ۲۷ میلیارد دلار است که سهم کشورهای چین، هند، ایران و برزیل در این تولید ۷۰ درصد است. همچنین سهم ایتالیا از این تجارت ۱۳.۵ درصد، ترکیه ۱۲.۱ درصد، هند ۱۰.۸ درصد و برزیل ۷ درصد است.
وی با بیان اینکه میزان ذخایر سنگ ایران در حال حاضر ۳.۴ میلیارد تن است، تصریح کرد: با این میزان ذخایر سنگی می توان ۲۰ درصد سهم تجارتی این صنعت با ارزش را از آن خود کرد و در پی آن شاهد ایجاد اشتغال و ارزآوری خوبی در این زمینه باشیم ولی متاسفانه این مهم مورد غفلت واقع شده است.
رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی با بیان اینکه صنایع سنگ کشور در حال حاضر مرده است، گفت: باید با تلاش مسئولین مربوطه و سایر دست اندرکاران سنگ کشور، بتوان ستاد سنگ کشور را احیا کرد تا شاهد توسعه صنعت سنگ و ارزآوری برای کشور باشیم. در این زمینه باید بخش دولتی به کمک بخش خصوصی آمده و کمک و مشورت لازم را انجام دهند.
وی با تاکید بر لزوم استفاده از ظرفیت های موجود، گفت: هدف ما به صفر رساندن میزان ضایعات استخراج سنگ از معادن است و در این زمینه توانسته ایم قدم های خوبی برداریم. البته بسیاری از کشور ها با استفاده از ضایعات سنگ و پیکرتراشی بر روی آن، از دور ریز سنگ ارزش افزوده بسیاری به‌دست می آورند که باید در این زمینه هم فعال بود.
شکوری با اشاره به فرآوری سنگ در کشور گفت: بیش از ۹۰ درصد سنگ تولیدی کشور که به ۱۵ میلیون تن می رسد، در داخل کشور فرآوری می شود و حداکثر ۱۰ درصد آن به صورت سنگ کوپ یا فرآوری شده صادر می‌شود که میزان سهم فرآوری شده بسیار اندک است.
وی به بیان سهم تجارت و صادرات سنگ در کشورهای مختلف پرداخت و گفت: هند که دومین تولیدکننده سنگ دنیاست، ۳۰ درصد سنگ خود را به صورت کوپ و ۳۰ درصد را فرآوری شده صادر می کند. ترکیه که در جایگاه سوم قرار دارد تنها ۲۰ درصد سنگ خود را به صورت کوپ و ۸۰ درصد مابقی را به صورت فرآوری شده صادر می کند. ایتالیا هم که ذخایر خوبی دارد، ۲۲ درصد تولید خود را به صورت سنگ کوپ و ۶۰ درصد را فرآوری شده صادر می کند.
شکوری خاطرنشان کرد: نیاز است تا پژوهشگران انجمن سنگ ایران کار پژوهشی خوبی را در این زمینه انجام دهد تا با استفاده از تجربه دیگر کشور ها در حوزه تولید و صادرات سنگ، پیشرفت کشور را در این زمینه شاهد باشیم.


همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان مرکزی را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر استان مرکزی در تلگرام :
http://t.me/joinchat/AAAAAEIBAERz9lL-KoaHAg
آخرین خبر استان مرکزی در اینستاگرام :
https://instagram.com/markazi_today
آخرین خبر استان مرکزی در سروش :
http://sapp.ir/Markazi.online
آخرین خبر استان مرکزی در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/157810688C326514760f