ایرنا/ساخت سد ابیورد درگز با هدف جلوگیری از هدررفت سیلاب‌ها در شمال خراسان رضوی پایان یافت.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی فرماندار درگز گفت: در حال حاضر سد ابیورد تکمیل شده و برخی محوطه سازی های اطراف آن نیز انجام شده و فقط برخی موارد مربوط به تاسیسات ساختمان جانبی سد باقی مانده که در حال تکمیل است.
علی فراهی افزود: آب گیری سد از ابتدای امسال آغاز شده و انتقال آب سد، نحوه توزیع آب برای کشاورزان و دیگر موارد نیز در حال انجام است که در ادامه برای مصرف منابع پشت سد تصمیم گیری خواهد شد اما ساخت سد به عنوان هدف اصلی پروژه انجام شده است.
رئیس اداره منابع آب شهرستان درگز نیز گفت: طی هفته جاری آخرین بخش از مطالبات کارگران شرکت پیمانکار سازنده سد پرداخت شده و حدود چهار میلیارد ریال از مطالبات افراد، مغازه داران و برخی شرکتها باقی مانده است که با تامین اعتبار پرداخت خواهد شد
ابوالفضل بزرگی افزود: شمار کارگران پیمانکار سد حدود ۲۰۰ نفر بودند که معادل حدود سه ماه حقوق معوق داشتند که طی ماه های گذشته دادستان شهرستان برای پرداخت مطالبات جزء کارگران وارد عمل شد و آخرین مرحله پرداختها در این هفته به اتمام رسید و در مجموع حدود ۱۵ میلیارد ریال از مطالبات معوق آنان پرداخت گردید.
براساس اعلام شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی پروژه سد ابیورد شامل سد مخزنی خاکی، سد انحرافی بر روی رودخانه زنگلانلو، تونل و کانال هدایت آب اسپیان با هدف انتقال آب از رودخانه زنگلانلو به پشت سد مخزنی، شبکه آبیاری به وسعت هزار و ۷۷۰ هکتار و یک خط انتقال آب شرب به شهر درگز می باشد.
این سد خاکی با هسته رسی در جنوب شرقی شهرستان درگز واقع شده و ظرفیت ذخیره سازی آن ۳۱ میلیون مترمکعب از روان آب رودخانه است و تونل انتقال آب این سد نیز ظرفیت ۵۰ متر مکعب در ثانیه دارد.
تأمین آب کشاورزی، تأمین آب اراضی واقع در پایاب سد، تأمین بخشی از آب شرب، مهار سیلاب‌های فصلی و استفاده بهینه از آنها، ایجاد اشتغال و جلوگیری از مهاجرت روستاییان و ایجاد مراکز تفریحی از اهداف ساخت این سد عنوان شده است.


همراهان عزیز، آخرین خبر را بر روی بسترهای زیر دنبال کنید< a href= 'https://t.me/akharinkhabar' > ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید