اداره کل آموزش و پرورش استان بوشهر/طرح آهن یاری و مکمل یاری ویتامین دی با حضور سرپرست معاونت تربیت بدنی و سلامت آموزش و پرورش استان بوشهر در بوشهر آغاز شد.
سیروس فتحی ظهر امروز در افتتاحیه طرح آهن یاری و مکمل یاری ویتامین دی در دبیرستان فرزانگان بوشهر اظهار داشت: در طرح آهن یاری 44 هزار و 850 دانش آموز دختر متوسطه اول و دوم استان پوشش داشته می شود.
وی به ابتکار جدید این طرح در زمینه ملی اشاره کرد و ادامه داد: این طرح علاوه بر دانش آموز دختر در دوره های ذکر شده، دانش آموزان پسر متوسطه اول و دوم مدارس شبانه روزی را نیز تحت پوشش قرار می دهد.
سرپرست معاونت تربیت بدنی و سلامت آموزش و پرورش استان بوشهرگفت: در طرح آهن یاری 16 عدد قرص در یک دوره 4 ماهه به صورت هفتگی در اختیار دانش آموزان قرار می گیرد تا نیازهای بدن و تاثیر آن بر گلبول های قرمز دانش آموزان در این سن تامین شود.
فتحی با بیان اینکه ویتامین دی یکی ازعوامل موثر در رشد و سلامت دانش آموزان است یادآور شد: بیش از 90 هزار دانش آموز متوسطه اول و دوم دختر و پسر مشمول طرح مکمل یاری ویتامین دی در استان خواهند بود.
وی تصریح کرد: قرص های ویتامین دی در طول سال تحصیلی که یک دوره 9 ماهه باشد به صورت ماهی یک عدد استفاده خواهد شد.
سرپرست معاونت تربیت بدنی و سلامت آموزش و پرورش استان بوشهر در پایان با بیان اینکه دانش آموزان باید از لحاظ جسمی و روحی دارای نشاط باشند خاطر نشان کرد: تلاش دو مجموعه آموزش و پرورش و دانشگاه علوم پزشکی مراقبت از دانش آموزان است.
مدیر گروه بهبود تغذیه معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: بر اساس بررسی‌ ریز مغذی‌ها در سال ۹۱ در اقلیم هفت استان از جمله بوشهر، هرمزگان و خوزستان درصد کم خونی در زنان باردار ۲۹ درصد، کودکان ۱۵ تا ۲۳ماه ۲۸ درصد و در نوجوانان و کودکان ۶ سال ۱۸ درصد است.
فریده نظری با بیان اینکه طرح آهن‌یاری به مدت ۱۰ سال است که در مدرسه‌های دخترانه استان بوشهر اجرا می‌شود افزود: براین اساس دختران دانش‌آموز در مدت چهار ماه ۱۶ قرص آهن را باید مصرف کنند.
وی گفت: کمبود آهن باعث خستگی زود رس، رنگ پریدگی، سیاهی چشم هنگام برخاستن، کاهش توان بدنی و افزایش احتمال ابتلا به بیماری‌ها و افت تحصیلی می‌شود.
نظری افزود: مرغ، ماهی، گوشت قرمز، جگر، حبوبات و خشکبار از جمله مواد مغذی سرشار از آهن است.
مدیرگروه بهبود تغذیه معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: در زمان حاضر ۹۲درصد زنان باردار، ۳۶ درصد کودکان ۱۵ تا ۲۳ ماه، ۷۵ درصد کودکان ۶ سال، ۷۱ درصد نوجوانان و ۶۸ درصد بزرگسالان کمبود ویتامین دی دارند.
نظری افزود: مصرف ویتامین دی از دیابت، بیماری‌های قلبی عروقی، ام اس، پوکی استخوان، راشیتیسم و برخی سرطان‌ها پیشگیری می‌کند و ماهی‌های چرب چون سالمون، زرده تخم مرغ، لبنیات و روغن کبد ماهی از منابع غنی ویتامین دی هستند.
وی بیان کرد: مصرف ویتامین دی به مدت ۹ ماه برای دانش‌آموزان و هرماه یک عدد توصیه شده است.همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان بوشهر را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر بوشهر در تلگرام :
https://telegram.me/joinchat/AAAAAEHJKD2HnzcSyWPDmw
آخرین خبر بوشهر در اینستاگرام :
https://ihttps://instagram.com/bushehr_tooday
آخرین خبر بوشهر در سروش :
http://sapp.ir/Bushehr.online
آخرین خبر بوشهر در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/162725888C664290ea22