فارس/ بابک قطبی در کارگروه پیشگیری و مقابله با قاچاق محصولات سلامت‌محور کردستان که در سالن اجتماعات معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی کردستان برگزار شد، اظهار کرد: در ۶ ماهه اول امسال قریب به یک هزار و ۴۲۱ بازدید از داروخانه‌های استان توسط گشت‌های بازرسی معاونت غذا و دارو صورت گرفته است.
وی با بیان اینکه با توجه به حساسیت منطقه و استان در بحث قاچاق دارو هر ماه یکبار بازدید از سطح داروخانه‌های استان انجام می‌شود، افزود: در ۶ ماهه اول سال جاری ۱۴ مورد بازرسی گشت مشترک از داروخانه‌ها و مراکز پخش در استان صورت گرفته که این میزان بازدید، نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش چشمگیری داشته است.
معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی کردستان گفت: ۹۹ درصد مواد آرایشی بهداشتی و محصولات سلامت‌محور که توسط دست‌فروشان عرضه می‌شود، مضر و تقلبی است.
قطبی تاکید کرد: گشت‌های مشترک بازرسی باید دو بار در هفته‌ از دست‌فروشان عرضه مواد آرایشی بهداشتی سطح استان بازدید کرده و بعد از سه بار اخطار و ارشاد در صورت مقاومت و عدم جمع‌آوری این اقلام توسط دستفروشان، اقدام به جمع‌آوری و برخورد می‌شود.
وی به عملکرد دانشگاه علوم پزشکی کردستان در ۶ ماهه اول امسال در حوزه پیشگیری و مقابله با قاچاق محصولات سلامت محور گریزی زد و گفت: تعداد بازرسی روتین از مراکز عرضه و پخش مواد آرایشی بهداشتی، مواد عذایی، داروخانه‌ها، تجهیزات و ملزومات پزشکی و عطاری‌ها و مراکز فروش مکمل در مدت زمان عنوان شده ۴۹ هزار و ۸۲۴ مورد بوده است.
معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی کردستان از کشف و ضبط ۴۵۱ قلم مواد غذایی ناسالم به ارزش ریالی ۱۴۰ میلیون تومان در ۶ ماهه اول سال در استان خبر داد و گفت: همچنینامسال تاکنون ۳۰۴ میلیارد ریال کالای قاچاق حوزه سلامت‌محور در استان توقیف شده و ۷۸ پرونده به تعزیرات حکومتی ارجاع داده شد.
وی با اشاره به اینکه مصرف اقلام خوراکی، آرایشی و بهداشتی سالم یکی از بزرگترین دغدغه های جامعه امروز است، یادآور شد: یکی از راه‌های اطمینان از اصالت و سلامت این گونه کالاها وجود برچسب‌های اصالت بر روی کالا است که سازمان غذا و دارو برای محصولات سلامت‌محور اعم از خوراکی، آرایشی، بهداشتی، دارویی و تجهیزات پزشکی وجود برچسب اصالت و سلامت را الزامی نموده است.
قطبی عنوان کرد: بازرسان معاونت غذا و دارو محصولات سلامت‌محور را در سطح عرضه مورد بررسی قرار داده و در صورت مشاهده اقلام فاقد برچسب اصالت اقدام به جمع‌آوری کالا می‌نمایند.
معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی کردستان، در پایان از کسب رتبه دوم کشوری دانشگاه علوم پزشکی کردستان در حوزه غذا و دارو خبر داد.همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان کردستان را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر کردستان در تلگرام :
https://telegram.me/joinchat/AAAAAEIzkR_omLO41FJL8g
آخرین خبر کردستان در اینستاگرام :
https://instagram.com/kurdistan.online
آخرین خبر کردستان در سروش :
http://sapp.ir/Kurdistan.Online
آخرین خبر کردستان در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/156368896Ccff9858d34