مهر/حامد زندیان در کارگروه سلامت و خانواده با بیان اینکه استان اردبیل در آینده نزدیک پیر خواهد شد، افزود: روند پیری در اردبیل سریعتر از دیگر استان‌ها به نظر می‌رسد و علاوه بر آن توجه به شاخص‌های مرکز آمار ایران از جمله میزان رشد جمعیت، بیکاری، وضعیت اقتصادی و رفاهی و دیگر مؤلفه‌های مرتبط با سلامتی جسم و روح نیازمند ارتقا است.
وی به تشریح چگونگی طی مسیر شاخص‌های احصا شده و برش‌های اجرایی سند جامع سلامت استان پرداخت و افزود: در طراحی این سند جامع تلاش شده تا با تطیبق شرایط گذشته و دریافت اطلاعات جامع از جمله میزان امید به زندگی، علل مرگ و میر، انواع بیماری‌ها، آسیب‌های اجتماعی و ... به جمع بندی مناسبی دست یابیم.
مجری تدوین طرح سند جامع سلامت استان اردبیل با بیان اینکه متأسفانه استان اردبیل در برخی از شاخص‌ها وضعیت مناسبی ندارد، یادآور شد: به نظر می‌رسد که در شاخص‌های سلامت نیازمند بازنگری‌هایی هستیم تا با تغییر مثبت سیاست گذاری‌ها مبتنی بر فعالیت‌های علمی و کارشناسی به ارتقای سلامت جامعه کمک شود.
اردبیل سومین استان کشور در مصرف بیش از حد نمک
به گفته وی اردبیل در مصرف دخانیات جزو استان‌های با ریسک بالا قلمداد شده و در مصرف بیش از حد نمک نیز سومین استان کشور شناخته می‌شود.
مجری تدوین طرح سند جامع سلامت استان اردبیل بر ضرورت توجه به کاهش خشونت و نزاع در استان نیز تأکید کرد و یادآور شد: در تدوین سند جامع سلامت استان علاوه بر تبیین فرآیند کاهش آسیب‌های موجود اولویت‌ها و اهداف راهبردی نیز بیان می‌شود.
زندیان توضیح داد: سند جامع سلامت استان اردبیل در سه حیطه کلان و ۷ زیرحطیه جمع بندی شده و سعی خواهد کرد تا در حوزه ارتقای سلامت جسمانی در زمینه کاهش بیماری‌های قلبی و عروقی، مرگ و میر ناشی از سوانح جاده‌ای و کاهش انواع سرطان‌ها موارد مورد نیاز را تبیین کرده و در بخش‌هایی همچون بهبود مدیریت پسماند شهری و روستایی، کنترل بیماری‌های غیر واگیردار و ... مؤلفه‌های موجود را ارتقا بخشد.
به گفته وی برش اجرایی نیز برای سند جامع سلامت استان اردبیل در نظر گرفته شده تا طی آن وظیفه نهادها و دستگاه‌های اجرایی پیش بینی شود.


همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان اردبیل را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر اردبیل در تلگرام :
http://telegram.me/joinchat/AAAAAEKMRiNB88Qz3ta3yA
آخرین خبر اردبیل در اینستاگرام :
https://instagram.com/ardabiltoday
آخرین خبر اردبیل در سروش :
https://sapp.ir/Ardebil.online
آخرین خبر اردبیل در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/155975680Ca4c0334253