ایرنا/معاون امور اجتماعی بهزیستی همدان گفت: با هماهنگی دستگاه قضایی و دستگاه‌های اجرایی، مهدهای غیرمجاز، در صورت نگرفتن مجوز بهزیستی تا اردیبهشت ماه سال آینده جمع‌آوری و تعطیل می‌شوند.
جمشید شیران در نشست خبری روز جهانی کودک در جمع خبرنگاران افزود: بسیاری از مهدهای کودک قرآنی در همدان مجوز فعالیت را از بهزیستی دریافت نکرده‌اند.
وی ادامه داد: نزدیک به ۶۰ مهد کودک قرآنی در سطح استان شناسایی شدند که کمتر از ۱۰ مورد آن‌ها از اداره کل بهزیستی همدان مجوز دریافت کرده‌اند.
معاون امور اجتماعی بهزیستی همدان اظهار داشت: در برنامه‌ریزی صورت گرفته، تیم‌های کارشناسی بهزیستی استان، تا پایان آذرماه سال جاری، مهدهای قرآنی فعال را شناسایی می‌کنند و مکاتبات لازم را برای گرفتن مجوز از طریق بهزیستی با آن‌ها انجام می‌دهند.
شیران تاکید کرد: بر اساس قانون، اداره کل بهزیستی به عنوان تنها مرجع، مجوز مهدهای کودک قرآنی صادر می‌کند و مجوز دیگر نهادها و ارگان‌ها اعتبار ندارد.
وی با اشاره به اینکه کودکان از سن‌ ۶ ماه تا ۶ سال در مهدهای کودک پذیرش می شوند، عنوان کرد: مجوزهای لازم برای ارائه آموزش‌های پیش دبستانی را آموزش و پرورش صادر می‌کند اما در برخی از مهدهای کودک به کودکان زیر ۶ سال آموزش های لازم پیش دبستانی ارائه می‌شود.
معاون امور اجتماعی بهزیستی همدان توزیع غذای گرم در مهدهای کودک را یکی از برنامه‌های مهم بهزیستی در مهدهای کودک دانست و اظهار داشت: سه هزار کودک در سطح استان مشمول طرح توزیع غذای گرم در مهدهای کودک می شوند.
شیران با بیان اینکه ۱۴۱ مهد کودک در سطح استان وعده غذای گرم در بین کودکان توزیع می‌کنند، عنوان کرد: این طرح از ۲۰ مهرماه آغاز می‌شود و در روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۱۱:۳۰ تا ۱۲:۳۰ به مدت ۹۰ روز ادامه دارد.
وی با اشاره به اینکه به ازای هر کودک عضو سه دهک پایین جامعه ۳۷ هزار و ۴۰۰ ریال یارانه غذای گرم توسط بهزیستی پرداخت می‌شود، ادامه داد: در استان همدان ۴۴۰ کودک از سه دهک پایین جامعه شامل دریافت یارانه غذای گرم می‌شوند که در مجموع ۴۰۰ هزار ریال سرانه کمک یارانه‌ای دریافت می‌کنند.
معاون امور اجتماعی بهزیستی همدان با اشاره به اینکه دریافت شهریه بر اساس رتبه بندی و سطح بندی مهدهای کودک مشخص می‌شود، بیان کرد: به طور متوسط امسال شهریه مهدهای کودک روستایی هفت درصد و مهدهای کودک شهری ۲۱ درصد افزایش یافته است.
شیران گفت: مهدهای کودک در برنامه‌های خود می‌توانند تا سه فوق برنامه داشته باشند و در فصل تابستان نزدیک به ۱۳ کلاس فوق العاده برگزار کنند که هیچ اجباری برای شرکت در کلاس‌های فوق‌العاده وجود ندارد.
وی عنوان کرد: روز به روز قیمت خدمات قابل ارائه در مهدهای کودک در حال افزایش است که این امر موجب تبدیل مهدهای کودک به یک کالای لوکس برای خانواده ها می‌شود.
معاون امور اجتماعی بهزیستی همدان با اشاره به اینکه مهدهای کودک بالای شهر کمک مالی نمی‌گیرند اما مهدهای حاشیه شهر از کمک‌های یارانه ای بهزیستی بهره می‌برند، گفت: همه کودکان در مهدهای کودک زیر پوشش بیمه حادثه ای هستند.


همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان همدان را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر همدان در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAEH4hhdUB7Tpo7icCQ
آخرین خبر همدان در اینستاگرام :
https://www.instagram.com/hamedan_today
آخرین خبر همدان در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/156565504C352376155e