ایرنا/فرماندار بندرترکمن در غرب گلستان گفت که باوجود شدت بارندگیهای اخیر؛ رودخانه قره‌سو با سرعت و دبی متعادل در جریان است و خطر طغیان مزارع کشاورزی و خانه‌های حاشیه آن را تهدید نمی‌کند.
الیاس هیوه چی اظهار داشت: آب‌گرفتگی امروز در برخی محلات شرقی شهر بندرترکمن نیز با تلاش عوامل شهرداری مهار شد هرچند با نفوذ به برخی خانه های مردم مشکلاتی ایجاد کرد.
بارندگی در برخی مناطق بالادستی گلستان که تا ۶۰ میلی‌متر هم گزارش شده باعث شدت روان‌آب‌ها به سمت رودخانه قره‌سو شد که در نهایت به خلیج گرگان واقع در کرانه شرقی دریای خزر می‌ریزد.
هواشناسی گلستان پیش‌بینی کرده است بارش‌ها امشب /یکشنبه/ متوقف خواهد شد و از فردا تا پایان هفته جو نسبتا آرامی در استان حاکم خواهد شد.
شاخه اصلی رودخانه قره سو از ارتفاع ۲ هزار و ۹۰۰ متری کوه های اسب چر، سوس و قزیمان سرچشمه می گیرد و بعد از ملحق شدن آب چشمه سارها و شاخه های فرعی به نام باغشاه و گرماب دشت سرانجام با سایر شاخه های فرعی جریان اصلی را تشکیل می دهد.
طول قره سو ۱۶۰ کیلومتر است و در جنوب استان گلستان با جهت شرقی - غربی جریان دارد.
از مهمترین شاخه های قره سو می توان به گرماب دشت، چهل چهار آب، شصت کلا، فسن رود، النگ دره، نوشن و زیارت اشاره نمود.
این رود بعد از پیمودن چند دهستان در غرب و شمال غرب گلستان در کنار روستای قره سو به خلیج گرگان و دریای خزر می ریزد.
رودخانه قره سو یکی از مهمترین منابع آبی تغذیه کننده خلیج گرگان است و از سوی دیگر از مراکز عمده تکثیر انواع ماهیان استخوانی نظیر کلمه، سفید، سیم، کپور و کفال به شمار می رود.
برای تامین آب آشامیدنی شهر گرگان و آبیاری زمین های کشاورزی، سد کوثر بر روی رود گرماب دشت از شاخه های اصلی قره سو احداث شده است.
استان مرزی گلستان واقع در شمال کشور بیش از ۲۰ هزار کیلومتر مربع وسعت و یک میلیون و ۸۶۹ هزار نفر جمعیت دارد.همراهان عزیز، آخرین خبر را بر روی بسترهای زیر دنبال کنید< a href= 'https://t.me/akharinkhabar' > ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید