باشگاه خبرنگاران/مدیرکل دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری همدان از بازگشت روستائیان مهاجر به شهر خبر داد و گفت: استفاده از پتانسیل روستاها، عامل بازگشت مهاجران به روستا در سال‌های اخیر بوده است.
فرهاد فرزانه با اشاره به بازگشت روستائیان مهاجر به شهر اظهار کرد: در سال گذشته در برخی از روستاهای خالی از سکنه در استان همدان شاهد بازگشت 10 درصد اهالی روستا به روستای خود بوده‌ایم.
وی در ادامه تصریح کرد: طبق آمارهای سال 95 که توسط مرکز آمار تهیه شد، 120 روستا در استان همدان خالی از سکنه بوده‌اند که این تعداد در سال 98 کاهش چشمگیری داشته است.
مدیرکل دفتر امور روستایی استانداری، شهرستان ملایر را با بالاترین روستای خالی از سکنه در رتبه اول اعلام کرد و گفت: شهرستان فامنین با 19 روستا، نهاوند با 19 روستا، همدان با 14 روستا و اسدآباد با 14 روستا آمار بیشترین روستاهای تخلیه‌شده در هر شهرستان را به خود اختصاص داده‌اند.
وی افزود: شهرستان‌های رزن با تخلیه 9 روستا، درگزین 8 روستا، کبودراهنگ 3 روستا و بهار با 2 روستا با جلوگیری از مهاجرت روستائیان به شهر در کمترین آمار روستاهای خالی از سکنه قرار دارند.
وی بالا رفتن هزینه‌های زندگی شهری را عامل اصلی بازگشت روستائیان به روستای محل زندگی خود دانست و گفت: اغلب مهاجرت‌ها به پایتخت انجام‌شده بود که بالا رفتن قیمت مسکن در تهران و هزینه‌های جاری زندگی شهری در سال‌های گذشته باعث شد تا بسیاری از روستائیان دوباره به روستا مهاجرت کنند.
فرزانه ادامه داد: دولت نیز در سال‌های اخیر تسهیلات مناسبی در حوزه اشتغال و بهبود فضای کسب‌وکار به روستائیان اعطا کرده که عامل بازگشت بسیاری از روستائیان بوده است.
وی نبود اشتغال در شهر را از دیگر عوامل برگشت روستائیان از شهر برشمرد و گفت: استفاده از پتانسیل روستا توسط دانشجویان تحصیل‌کرده و ایجاد واحدهای تولیدی در روستاهای خالی و کم‌جمعیت در راستای رونق تولید و کار از جمله مسائلی بود که آتش اشتیاق را در دل روستائیان مهاجر به شهرها برای بازگشت به روستای خود روشن کرده است.


همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان همدان را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر همدان در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAEH4hhdUB7Tpo7icCQ
آخرین خبر همدان در اینستاگرام :
https://www.instagram.com/hamedan_today
آخرین خبر همدان در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/156565504C352376155e