صدا و سیما/محققان مازندرانی موفق شدند با استفاده از مهندسی معکوس دستگاه توموگرافی یا سی تی اسکن درخت طراحی کنند.
مدیر عامل شرکت دانش بنیان آزمونگران غیرمخرب دارکوب گفت: دستگاه توموگرافی یا سی تی اسکن درخت سرپا با برند توموتری با نوآوری توأم با مهندسی معکوس محققان از یک نمونه اروپایی فاکوپ مجارستان ساخته شد.
مهران روح نیا افزود: قیمت دستگاه اروپایی با هشت سنسور ۶ هزار یورو در صورتی که این دستگاه با نرخ دولتی مصوب معاونت علمی ریاست جمهوری ۶۰ میلیون تومان درحدود ۴ هزار یورو به فروش می‌رسد.
او گفت: هزینه اسکن دستگاه بسته به تعداد درختان دارد، ولی به طور معمول اگر خدمات جانبی به ماموریت توموگرافی اضافه نشود، به ازای هر درخت حدود ۳۰۰ هزار تومان است و با افزایش تعداد درخت مورد سفارش ارزیابی، این مبلغ قابل کاهش است.
روح نیا افزود: این دستگاه پالس‌های صوتی را در تنه درخت منتشر و نرم افزار دستگاه، افت و خیز سرعت صوت در چوب را به تصویر تبدیل می‌کند.
مدیر عامل شرکت دانش بنیان آزمونگران غیرمخرب دارکوب گفت: بسیاری از درختان به ظاهر سالم هستند در صورتی که به دلایل مختلف از جمله حمله حشرات و قارچ‌ها از درون پوک می‌شوند، این دستگاه تصویری از دل تنه درخت را که چشم نمی‌بیند، آشکار می‌کند
او افزود: بر اساس تصویر توموگرافی و محاسبات بیومکانیکی بر اساس اندازه درخت، بزرگی و اندازه تاج و ضریب آیرودینامیک تاج درخت در وضعیت پربرگ محاسباتی انجام می‌شود تا نشان دهد توان مقاومتی درخت تا چه شدتی از وزش باد را تحمل خواهد کرد.
روح نیا گفت: با استفاده از این دستگاه هر درخت دارای شناسنامه سلامت خواهد بود و یک بارکد QR به هر درخت اختصاص می‌یابد تا توسط هر شخصی با یک گوشی موبایل قابل قرائت است.همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان مازندران را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر مازندران در تلگرام :
http://T.me/joinchat/AAAAAECg77_wr3btFfTRpQ
آخرین خبر مازندران در اینستاگرام :
https://instagram.com/mazandaran_today
آخرین خبر مازندران در سروش :
http://sapp.ir/Mazandaran.Online
آخرین خبر مازندران در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/157483008Caead0dc3a9