ایکنا/احمد بنی‌احمدی، مدیرکل روابط عمومی دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی درباره آخرین وضعیت دانشگاهیان مصدوم این حادثه گفت: دو نفر از دانشجویان دانشگاه خواجه نصیر که از مجروحان این حادثه هستند، در بیمارستان حضرت بقیه‌الله(عج) تهران بستری هستند و همچنان در کما به سر می‌برند.
وی درباره علت این حادثه گفت: علت دقیق و کارشناسی حادثه هنوز اعلام نشده، اما آنچه که مصدومان این حاثه گفته‌اند، نشان می‌دهد سرعت زیاد و بی‌احتیاطی اتوبوسی که از مقابل به سمت اتوبوس زائران ایرانی می‌آمده، عامل وقوع حادثه بوده است.
بنی‌احمدی درباره بازگشت پیکر‌ها به کشور هم گفت: تمامی پیکر‌ها دوشنبه شب وارد تهران شدند و هر کدام از پیکر‌های مطهر این عزیزان به خانواده‌ها تقدیم شد.
غلامرضا غفاری، معاون فرهنگی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری نیز درباره همراهی مجموعه وزارت علوم و ستاد مرکزی اربعین دانشگاهیان در رسیدگی به مجروحان حادثه، گفت: از لحظه‌ای که از وقوع این حادثه مطلع شدیم، دو مجموعه ستادی در جنوب و غرب کشور با محوریت دانشگاه‌های شهید چمران اهواز و ایلام، به حادثه ورود کردند، اما به دلیل آنکه حادثه در خاک عراق رخ داده بود، امکان حضور در محل حادثه فراهم نشد. اما این دو مجموعه در انتقال مجروحان حادثه به مراکز درمانی همکاری خوبی داشتند. با همکاری دانشگاه‌های علوم پزشکی و ایلام به خانواده‌ها اطلاع‌رسانی شد و تقریباً هم دو روز تحویل پیکر‌های جان‌باخته در این حادثه به کشور، به طول می‌انجامد. دو نفر مصدوم از دانش آموختگان دانشگاه خواجه نصیر، به تهران منتقل شدند که در کما به سر می‌برند.
وی با بیان اینکه وزیر علوم و رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها از ابتدا پیگیر حادثه بودند، افزود: قرار است پس از اربعین حسینی، مراسم یادبود درگذشتگان این حادثه در دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی برگزار شود.
معاون فرهنگی وزیر علوم در پاسخ به این پرسش مبنی بر اینکه روابط عمومی دانشگاه اعلام می‌کند این سفر از طرف دانشگاه نبوده، آیا این مطلب صحت دارد، گفت: کاروان دانشجویی بوده، اما کاروانی نبوده که از طرف دانشگاه تعریف شده باشد. این کاروان ادوار بسیج دانشجویی دانشگاه بودند و پنج نفر جان‌باخته هم دانش‌آموخته و دانشجوی دانشگاه بودند. چندین مجموعه با هماهنگی یکدیگر تصمیم گرفته بودند، جمعی از دانشجویان و دانش‌آموختگان این دانشگاه را به این سفر اعزام کنند. اما این‌طور نبوده که مبدأ حرکت آن‌ها دانشگاه و همه دانشجو بوده باشند. این حادثه تلفات دیگری هم داشته که دانشجو نبودند.
وی درباره پیگیری‌های علت حادثه هم بیان کرد: اتوبوس حامل این زائران در طی مسیر و وقتی که ۲۰ کیلومتر از مرز مهران دور می‌شود، دچار سانحه شده است و متأسفانه این حادثه در خاک عراق رخ داده، باید منتظر گزارش‌های قطعی اعلام شده از سوی دولت عراق باشیم.