ایرنا/مسئول روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی گفت: نیمه نخست امسال هفت نوبت پلنگ در منطقه حفاظت شده گلیل و سرانی شهرستان شیروان و همجوار با مرز ترکمنستان مشاهده شده است که البته، مشاهدات در سال‌های گذشته خیلی کمتر بوده است.
حسن پهلوان اظهار داشت: به دلیل بارندگی های مناسب پارسال و امسال طعمه پلنگ زیاد شده است که این وضعیت افزایش تعداد دفعات مشاهده این گونه با ارزش را در پی داشته است.
وی گفت: امسال دو نوبت حمله پلنگ به دام ها در این منطقه گزارش شده است که بر اثر آن تنها دو راس گوسفند تلف شدند.
وی افزود: چوپانان و عشایر در منطقه حفاظت شده گلیل و سرانی علیرغم حمله پلنگ به دام های خود، هیچ گونه آسیبی به این گونه با ارزش وارد نکرده اند که باید از آنها قدردانی کرد.
منطقه حفاظت شده گلیل و سرانی با ۱۸ هزار هکتار وسعت در شهرستان شیروان و مرز بین ایران و ترکمنستان قرار دارد که دارای ذخیره گاه غنی و ارزشمند گیاهی و جانوری است.
گلیل و سرانی در ۸۵ کیلومتری شهر شیروان قرار دارد این منطقه با توجه به دارا بودن ویژگی‌های خاص طبیعی از جمله جنگل‌های انبوه درختان ارس و گوناگونی بسیار بالای پوشش گیاهی و نیز زیستگاه خالص ترین «قوچ اوریال»، در ۲۷ تیر ماه سال ۱۳۵۰ منطقه حفاظت شده اعلام شد.
پلنگ ایرانی، زیر پوشش بیمه است و خسارت های این گونه ارزشمند به انسان و دام، توسط بیمه جبران می شود.همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان خراسان شمالی را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر خراسان شمالی در تلگرام :
https://telegram.me/joinchat/AAAAAERlAMiCloyBHW8y4g
آخرین خبر خراسان شمالی در اینستاگرام :
https://instagram.com/bojnord_today
آخرین خبر خراسان شمالی در سروش :
http://sapp.ir/Bojnord.online
آخرین خبر خراسان شمالی در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/158597120C5179130f45