جماران/ رییس اداره تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی مهاباد گفت: کشاورزان این شهرستان از ابتدای برداشت چغندر تاکنون ۲۰ هزار تُن از این محصول را به کارخانه‌های قند آذربایجان‌غربی تحویل داده اند.
جعفر علیزاده اظهار داشت: سال زراعی گذشته یک‌هزار و ۴۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی این شهرستان به کشت چغندرقند اختصاص یافته بود که پیش‌بینی می‌شود ۶۵ هزار تُن محصول از این سطح از اراضی کشاورزی برداشت شود.
وی اضافه کرد: از زمان برداشت این محصول تاکنون ۲۰ هزار تُن تحویل کارخانه‌های قند استان شده است.
وی اضافه کرد: چغندرکاران این شهرستان امسال محصول خود را تحویل کارخانه‌های قند ارومیه، خوی، میاندوآب، نقده و اصفهان داده‌اند که با توجه به شرایط منعقد شده ۵۰ درصد هزینه‌های حمل تحویل کشاورزان می‌شود.
وی افزود: میانگین برداشت چغندرقند در مزارع این شهرستان امسال بیش از ۴۵ تن در هکتار است که این مقدار نسبت به پارسال در هر هکتار پنج تُن کاهش داشته است.
رییس اداره تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی مهاباد اضافه کرد: امسال در راستای کمک به مشکلات حوضه آبریز دریاچه ارومیه، میزان اراضی زیرکشت این محصول ۴۰۰ هکتار کمتر شده و به کشت سایر محصولات اختصاص یافته است.
وی افزود: امسال چغندرقند با عیار ۱۶ به قیمت هر کیلوگرم چهار هزار و ۳۵۰ ریال خریداری می‌شود که طبق برنامه‌ریزی‌ها قرار است برای سال آینده به پنج هزار و ۵۰۰ ریال افزایش پیدا کند.
برداشت چغندرقند از ۱۵ شهریور آغاز شده است و تا پایان آذرماه ادامه می‌یابد؛ سال گذشته در مجموع ۸۰ هزار تُن چغندرقند در یک‌هزار و ۸۰۰ هکتار از مزارع مهاباد برداشت شده بود.
چغندرقند یکی از محصولات اساسی و ماده اولیه صنایع قند و شکر استان بوده و از لحاظ اقتصادی و اشتغالزایی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و این استان نیز با دارا بودن پنج کارخانه قند، نقش عمده‌ای را در تولید شکر و خودکفایی کشور در تامین این محصول و جلوگیری از خروج ارز از کشور را دارد.
آذربایجان‌غربی به لحاظ سطح زیر کشت، تولید در واحد سطح و میزان درصد عیار قند در کشور دارای رتبه نخست کشوری است.
مهاباد در جنوب آذربایجان‌غربی و ۱۱۶ کیلومتری مرکز استان واقع شده و دارای بیش از ۸۰ هزار هکتار اراضی مستعد کشاورزی و باغی است.همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان آذربایجان غربی را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر آذربایجان غربی در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAELz0XoXS28pvvtZPA
آخرین خبر آذربایجان غربی در اینستاگرام :
https://instagram.com/wazerbaijan_today
آخرین خبر آذربایجان غربی در سروش :
http://sapp.ir/Wazerbaijan.Online
آخرین خبر آذربایجان غربی در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/160890880Cb0c2e5d16b