ایرنا/ مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ایلام گفت: صادرات صنایع دستی این استان به کشور عراق در شش ماهه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل به ۲ برابر افزایش یافت.
عبدالمالک شنبه زاده اظهار داشت: در این مدت بیش از ۱۲ میلیون دلار صنایع دستی به کشور عراق صادر شده که این میزان در مدت مشابه سال قبل ۶ میلیون دلار بوده است.
وی گلیم نقش برجسته، جاجیم و نمد را از جمله صنایع دستی ایلام عنوان کرد که از مرز مهران به کشور عراق صادر شده است.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ایلام اضافه کرد: بر اساس آمار دریافتی از گمرک استان، در ۶ ماهه ‌نخست امسال محصولات مختلفی به کشور عراق صادر شده که صنایع دستی از مهمترین اقلام صادراتی به این کشور بوده است.
شنبه زاده تاکید کرد: هم اکنون ۳۳ رشته صنایع دستی از جمله گلیم، معرق، جاجیم، سفال، گیوه بافی، سیاه چادر، لباس محلی، تزئینات شیشه، سنگ قیمتی و … در استان فعال است.
به گفته وی، این رشته ها در بیش از ۱۲۰ کارگاه فعال استان با حضور بیش از ۹ هزار و ۷۰۰ صنعتگر دارای پروانه تولید در حال فراوری است.
شنبه زاده یادآورر شد: همچنین پنج میلیارد ریال انواع صنایع دستی در استان در ایام اربعین به فروش رفت.
وی افزود: ۸۵ غرفه فروش صنایع دستی و سوغات محلی در ۶ شهرستان ایلام به مناسبت ایام اربعین حسینی در مسیر تردد زائران دایر شد.
شنبه زاده تصریح کرد: فروش صنایع دستی در ایام اربعین امسال نسبت به اربعین سال گذشته ۱۵ درصد افزایش داشت.
وی ایلام یادآور شد: در ۶ ماهه نخست امسال ۱۲۶ نفر در ۱۴ کارگاه به صورت فصلی در فعالیت های معاونت میراث فرهنگی شامل کارگاه های مرمت آثار، کاوش های باستان شناسی، بررسی و شناسایی و ثبت آثار اشتغال ایجاد شده است.همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان ایلام را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر ایلام در تلگرام :
https://telegram.me/joinchat/AAAAAEJoYw5sb596nU7kpg
آخرین خبر ایلام در اینستاگرام :
https://www.instagram.com/ilamkhabar_today
آخرین خبر ایلام در سروش :
http://sapp.ir/Ilam.online
آخرین خبر ایلام در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/159645696Cfa1f01671a