ایرنا/ مدیرکل حفاظت‌محیط‌ زیست استان یزد گفت: برای اولین بار تصویر پلنگ ایرانی در پناهگاه حیات‌وحش «دره‌انجیر» شهرستان اردکان ثبت و تصویربرداری شد.
نیره پورملائی افزود: این پناهگاه یکی از بهترین زیستگاه‌های حیات وحش استان محسوب می‌شود که علاوه بر دارا بودن جمعیت‌ مطلوبی از علف خواران شاخص ایران مرکزی، زیستگاه مناسبی برای گونه‌های گوشتخوار رأس هرم غذایی است.
وی اضافه کرد: تاکنون موارد متعددی از حضور یوزپلنگ، کاراکال، گربه وحشی، گربه شنی، گرگ، کفتار و انواع روباه‌ها در این منطقه به ثبت رسید و به تازگی ردپای پلنگ در منطقه رویت شد که با پیگیری‌های به عمل آمده، تصویر پلنگ ایرانی بر موضوع صحه گذاشت و حضور قطعی این گونه در پناهگاه حیات وحش دره انجیر مستندسازی شد.
گونه‌های رأس هرم‌های غذایی نقش اکولوژیکی مهمی را در طبیعت بازی می‌کنند و کاهش فراوانی و گستره پراکندگی آنها به دلیل فعالیت‌های توسعه‌ای انسان منجر به کاهش و تغییر ساختاری تنوع زیستی و تأثیر بر عملکرد اکوسیستم می‌شود.
به عبارتی، نابودی گوشتخواران بزرگ به عنوان گونه‌های چتر و سـنگ سـرطاق اکوسیستم‌ها، بدون تردید پیامـدهای نـاگواری را بـرای کـل اکوسیسـتم به همراه خواهد داشت.همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان یزد را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر یزد در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAEGzGLxClrDga39YQQ
آخرین خبر یزد در اینستاگرام :
https://instagram.com/yazd_today
آخرین خبر یزد در سروش :
http://sapp.ir/Yazd.Online
آخرین خبر یزد در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/155451392Cdb9bc9fb1b