باشگاه خبرنگاران/استاندار گلستان گفت: خشک شدن خلیج گرگان هجوم ریزگردها به استان های گلستان و مازندران را در پی دارد.
حق شناس در همایش ملی دریای خزر گفت: متاسفانه از سطح ۴۰ هزار هکتاری خلیج گرگان، بیش از ۸ هزار هکتار خشک شده است و باید هر چه سریع تر برای این موضوع اقدام موثر کرد.
او افزود: ما در این خلیج به هر روش نیازمند آب هستیم و در این مسیر، همراهی افکار عمومی حائز اهمیت است چرا که خشک شدن خلیج گرگان با هجوم ریزگردها به استان های گلستان و مازندران و تخلیه شهرهای آن مساوی خواهد بود.
حق شناس همچنین در بخش دیگری از سخناناش درباره دریای خزر گفت : متأسفانه در حال حاضر از ظرفیت های دریای خزر آنچنان که باید استفاده نشده و بخشی از علت آن مربوط به سیاست گذاری ها و بخش دیگر، قصور فعالان بازرگانی است.
او تاکید کرد : باید از ظرفیت بی نظیر دریای خزر در مسیر توسعه استفاده کنیم و به دنبال ایجاد و راه اندازی یک بندر در راستای بهره برداری از کریدورهای ریلی و دریایی با استفاده از ظرفیت بخش خصوصی در استان هستیم.
استاندار گلستان ادامه داد : با توجه به پیوستن ایران به اتحادیه اوراسیا ، استان گلستان با دارا بودن مزیت نسبی دریا و کشاورزی می تواند نقش مهمی در این قرارداد بین المللی داشته باشد که لازمه آن تقویت بخش بازرگانی و ارائه مناسب کالاها در بازار بین المللی است.
او افزود : با توجه به محدودیت های صادرات نفتی، می توان با رشد صادرات غیر نفتی، تأثیر مناسبی بر اقتصاد کشور داشت چرا که در گلستان محصولات مختلفی با کیفیت عالی در اختیار داریم که می توانیم در فرآوری و ارائه مناسب آن تلاش کنیم.
۹۰ درصد صادرات و۸۰ درصد واردات ایران از طریق راه دریایی انجام می شود .
اولین همایش ملی فرصت ها و چالش های پیش روی دریای خزر با تکیه بر رژیم حقوقی ،سیاسی،اقتصادی و محیط زیست در دانشگاه آزاد اسلامی گرگان برگزار شده است.همراهان عزیز، آخرین خبر را بر روی بسترهای زیر دنبال کنید< a href= 'https://t.me/akharinkhabar' > ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید