تسنیم/محسن شانقی پیش از ظهر امروز در روند آغاز طرح ملی واکسینه طیور بومی استان مرکزی ‌علیه بیماری نیوکاسل اظهار داشت: بیماری نیوکاسل و یا مرغ‌مرگی بیماری است که با علائمی اعم از تلفات ناگهانی، پیچش گردن و اسهال در میان طیور اعم از مرغ، خروس، کبوتر و غیره بروز می‌یابد، بر این اساس طرح واکسینه طیور سنتی و صنعتی استان مرکزی بر علیه بیماری نیوکاسل در نخستین روز از هفته پدافند غیرعامل آغاز شده و براساس این طرح تمامی طیور بومی استان مرکزی واکسینه می‌شوند.
وی افزود: در صورت عدم کنترل و مهار بیماری نیوکاسل و ابتلای طیور به این بیماری احتمال دارد که 90 درصد جمعیت طیور استان از بین بروند که بر این اساس واکسینه طیور از اصلی‌ترین ارکان پیشگیری و مهار این بیماری است.
مدیرکل دامپزشکی مرکزی تصریح کرد: با آغاز طرح ملی واکسینه طیور بومی بر علیه بیماری نیوکاسل استان مرکزی 475 هزار دوز واکسن ساخت داخل دریافت کرده و واکسینه تمامی طیور استان مرکزی بر علیه بیماری مذکور هدف‌گذاری شده است، همچنین درصورت کمبود میزان واکسن نسبت به دریافت مجدد آن اقدام می‌کنیم.
شانقی ادامه داد: پیش از اجرای طرح واکسینه طیور بومی هماهنگی‌های لازم با فرمانداران، دهیاران و بخشداران استان مرکزی انجام شده است تا اهالی روستاهای استان را نسبت به اجرای این طرح توجیه کنند، طیوری که مقرر است مورد واکسینه قرار گیرند باید از شب قبل از اجرای طرح تشنه باشند که واکسن بیماری نیوکاسل به صورت حل شده در آب به خورد طیور داده و موثر واقع شود.
وی بیان کرد: علاوه بر اجرای طرح واکسن نیوکاسل، طرح واکسینه بیماری تب برفکی نیز از تاریخ 10 آبان‌ماه در استان مرکزی آغاز و جمعیت دام سنگین استان مرکزی بر علیه بیماری تب برفکی مایه‌کوبی می‌شوند.


همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان مرکزی را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر استان مرکزی در تلگرام :
http://t.me/joinchat/AAAAAEIBAERz9lL-KoaHAg
آخرین خبر استان مرکزی در اینستاگرام :
https://instagram.com/markazi_today
آخرین خبر استان مرکزی در سروش :
http://sapp.ir/Markazi.online
آخرین خبر استان مرکزی در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/157810688C326514760f