ایمنا/مدیر حفظ نباتات اداره جهاد کشاورزی استان اصفهان، گفت: در استان اصفهان چهار هزار هکتار درخت گردو وجود دارد که ۲۰۰ هکتار از آن در دهاقان است اما متاسفانه بخش بزرگی از آن دچار آفت خراط شده است.
حسنعلی رحیمی اظهار کرد: کشاورزان باید از طریق برگزاری کلاس های آموزشی اطلاعات خود را درزمینه آفت‌ها، روش‌های پیشگرانه از حمله و مبارزه با آنها بیشتر کنند.
وی با بیان اینکه آفت خراط به درختان گردو، سیب، گلابی، به، بیدمشک، نارون و بید استان خسارت‌هایی را وارد کرده است، گفت: در استان اصفهان چهار هزار هکتار درخت گردو بوده که دردهاقان نیز۲۰۰هکتارمی باشد ومتاسفانه بخش بزرگی از آن دچار آفت خراط شده اند.
مدیر حفظ نباتات اداره جهاد کشاورزی استان اصفهان با بیان اینکه این آفت همه گیر شده وتنها در پنج شهرستان اصفهان تاکنون رخنه نکرده است، اعلام کرد: مبارزه با آفت خراط در هر یک هکتار، ۱۶ میلیون تومان هزینه در بر دارد که استان ۴۰ درصد آن را پرداخت می‌کند.
رحیمی افزود: ردیابی همه مناطق گردو شهرستان با استفاده از تله‌های چسب دار باید انجام شود، درختانی که بیشترین خسارت را دیده اند اگر قطع شوند از تنه‌ آنها برای تبدیل به ذغال استفاده می‌شود.
وی از بی توجهی وهمکاری نکردن برخی کشاورزان برای مبارزه با این آفت گلایه کرد و گفت: کسانی که تمایل به همکاری ندارند باید از طریق گفت وگو به میدان آیند درغیر این صورت از طریق مراجع قضایی اقدام می شود.
مدیر حفظ نباتات اداره جهاد کشاورزی استان اصفهان، باتوجه به کاهش اعتبارات برای مبارزه با آفات، از فرماندار شهرستان خواست از بودجه‌های بحران به این منظور نیز استفاده شود.
رحیمی از طرح شناسایی نقاط آلوده شهرستان با همکاری کلینیک‌های گیاه پزشکی خبر داد و خاطر نشان کرد: سموم مورد نیاز در اختیار کشاورزان قرار داده می شود و کارشناسان این اداره و کلینیک ها نیز نظارت‌های بیشتری خواهند داشت.
مدیر حفظ نباتات اداره جهاد کشاورزی استان اصفهان، تصریح کرد: وجود هیچ آفتی را نمی‌توانیم به صفر برسانیم اما با راهکارهای پیشگیرانه و یا مبارزه‌های به موقع از افزایش و تولید مثل آنها می‌توان جلوگیری کرد.همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان اصفهان را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر اصفهان در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAEAVvljM8cx5YSbB1w
آخرین خبر اصفهان در اینستاگرام :
https://instagram.com/isfahan_today
آخرین خبر اصفهان در سروش :
https://instagram.com/isfahan_today
آخرین خبر اصفهان در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/154796032C2c55b66f18